Yurt dışı ülkelerine akraba ziyaretinde bulunmak için gereken prosedürler neler?

Yurt dışı ülkelerine akraba ziyaretinde bulunmak için gereken prosedürler neler?

Vize çıkartma telaşı, çoğu gezgin için seyahatin en stresli kısımlarından biri. Vizesiz ülkeler, gün geçtikçe artıyor. Yaz aylarının yaklaşmasının ardından tatilini yurt dışında yapmak isteyen vatandaşların ilk tercihleri vizesiz gidilen ülkeler oluyor. Hele bir de o ülkede bir akrabanız varsa o ülkeye seyahat etmek daha da kolaylaşıyor. Ancak her ne kadar vizesiz ülkeler bulunsa da vize isteyen ülkelerin sayısı da oldukça fazla. Peki vize isteyen ülkelere akraba ziyareti yapmak için hangi prosedürler gerekiyor?
Dilekçe: Vize başvurusunu yapacak kişinin çalıştığı şirket veya kurum yetkilisi tarafından yazılmış (şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalı) ve gidilecek ülkenin konsolosluğuna hitaben, kaşeli, ıslak imzalı bir dilekçe hazırlanmış olmalıdır. Bununla birlikte vizeye başvuran kişinin mesleği, görev ayrıntıları, maaşı, seyahatin tarihi ve nasıl finanse edileceği belirtilmiş olmalıdır. Eğer başvuru sahibi işveren ise sahip olduğu firmanın antetli kağıdına bu bilgileri kendi adına girebilir. Eğer devlet memuru ise çalıştığı resmi kurumun antetli kağıdına ıslak imzalı ve mühürlü olarak yazılmalıdır. Ayrıca eğer kişi gittiği ülkeden başka bir ülkeye geçecekse oradaki seyahatinin amacını, içeriğini de dilekçesinde bulundurmalıdır.
Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Vize başvurusunda bulunacak kişinin ismine düzenlenmiş, son 1 ay içinde alınmış, ailesiyle birlikte ikamet ettiği adresi eksiksiz olarak içeren vukuatlı nüfus örneği ile nüfus cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisi ibraz edilmelidir.

Pasaport: En geç 10 yıl önce alınmış ve kullanım süresi en az 180 gün kalmış olmalı. Bununla birlikte pasaportunuzda en az iki temiz sayfa bulunmalı. Yıpranmış sayfalar kabul edilmemektedir.
Vize Başvuru Formu: Başvuruyu yapan şahıs tarafından şahsen ve eksiksiz olarak doldurulmuş bir vize talep formu, sizden istenen bütün bilgilerle birlikte ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir. Bu forma büyükelçiliklerden ya da gideceğiniz ülkenin konsolosluk web sitesinden temin edebilirsiniz.
Biyometrik Fotoğraf: Vizeye başvururken formunuzda kullanılacak iki adet biometrik fotoğraf hazır edilmelidir. Bu fotoğrafların boyutu 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olmalı ve en fazla 3 ay önce çekilmiş olmalıdır.
Sağlık Sigortası: Seyahat amaçlı yapılan başvurularda başvuru sahibinin gideceği ülkede kalacağı süreyi kapsayan ve en az 30.000 euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmış olmalıdır.

Ekonomik Durumu Gösteren Belgeler: Gideceğiniz ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte ziyaretçi vize başvurusunda çalıştığınız şirketten ya da kurumdan son 3 ayda aldığınız maaşı gösteren bordro, kurum tarafından kaşelenip ıslak imzalanarak hazırlanmış olmalıdır. Bununla birlikte şahsın son 3 aydaki hesap hareketlerini gösteren hesap özeti banka tarafından kaşelenip imzalanarak hazırlanmalı, aynı zamanda hesapta en az 3000 tl bakiye bulunmalıdır. Eğer başvuru sahibinin üzerine kayıtlı varsa araba ruhsatı, taşınmaz tapusu, kart ekstresi ve kira geliri beyannamesi de dosyaya eklenmelidir.
Başvuru Sahibinin Kurumuna Ait Belgeler: Çalışılan kurumun bir yıl önceki vergi levhasının fotokopisi, çalışılan kurumun faaliyet belgesi, çalışılan kurumun imza sirküleri ve firmanın ticaret sicil gazetesindeki bilgilerinin fotokopileri de başvuruya eklenmelidir. Kişi çalıştığına SGK işe başlama belgesi, SGK hizmet dökümü ve çalışılan kurumdan alınacak kaşeli izin belgesi eklenmelidir.
Kaynak: www.biletall.com