Yün kazak nasıl yıkanmalıdır?

Kış dolaplarının olmazsa olmaz parçalarından biri şüphesiz yün kazaklardır. Yaz sıcağının tişörtü varsa, kışın soğunun da kazakları var! Her zaman modanın içinde yer alan parçalardan biri olan yün kazaklar şıklığınızı yansıtırken sıcacık kombinler oluşturmanızı sağlıyor. Ancak yün kazaklarınızı yıkarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor;
* Yün kazaklar için özel olarak geliştirilmiş bir deterjan tercih edin. Bu deterjanlar, narin kıyafetlerin liflerine zarar vermezler.

* Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, evinizdeki suyun kireç oranıdır. Kireçli sular yünlü ve hassas çamaşırlarınızın sertleşmesine ve zarar görmesine sebep olur.
* Yıkama sonrasında kazağın kaşıntı yapmasını önlemek ve kazağı daha da yumuşatmak isterseniz durulama suyunun içerisine 5 ya da 6 damla kadar gliserin ekleyin.
* Diğer kıyafetlere sıkma adımını uyguluyor olabilirsiniz ancak kolayca zarar görebilecek kazak ve hırkalarınıza bunu yapmayın.

* Eğer toz deterjan kullanılacaksa, kullanmadan önce deterjanı mutlaka eritin.
* Yıkamadan sonra kazaklarınızı sererek kurutun, asmayın(süner, kazak deforme olur) ve kurutma sırasında kazaklarınızı güneşten koruyun(renkleri sararır).
* Çamaşırı makinede yıkayacaksanız; yünlüler için özel olarak hazırlanan programları tercih edebilirsiniz.
* Yıkama işlemi sırasında suyun kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Makinede yıkayacaksanız, kireç önleyici tabletler kullanabilirsiniz.