Yaz tatilinde ayaklarınızın rahat etmesini sağlayacak öneriler!

Ayak bakımı yaz- kış ihmal edilmemeli ve giydiğimiz ayakkabılara da çok dikkat etmeliyiz. Vücudumuzda en fazla yıpranan ve tüm vücudumuzu taşıma görevine sahip olan ayaklar yaz boyunca dış etkenlerden daha çok etkilenir. Peki yaz mevsiminde ayaklarımızın rahat etmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
* Rahat bir sandalet arıyorsanız ayağınızın şeklini alan ergonomik bir tabana sahip olmasına ve dış yapının esnekliğine özen gösterin.
* Yaz aylarında nefes alabilen ve terletmeyen ayakkabıların tercih edilmesi, aynı ayakkabının her gün giyilmemesi ve sık çorap değiştirilmesi mantar enfeksiyonlarına karşı ayaklarınızı korunmasını sağlayacaktır.
* Tamamen düz tabanlı ürünler ayak topuğunuzda ve sırtınızda rahatsızlık yaratabilir. Bir miktar topuk desteğine sahip olan sandalet ve terlikleri seçmelisiniz.

* Mümkün olduğu kadar ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu ayakkabıların bedenin rahat taşınması ve omuriliği desteklemesi sebebiyle yararları bulunuyor.
* Düz tabanlar; içi destekli ayakkabı giymeli. Düz babet tipi ayakkabılardan uzak durmalı! Normal tabanlar; her ayakkabıdan eşit saatte eşit oranda giymeli. Yüksek kavisliler; mümkün olduğunca dolgu topuk platform ayakkabı giymeli.
* Deri ve file benzeri materyallerden yapılan ayakkabılar sıcak yaz günlerinde ayaklarınızı serin tutacaktır.