Yaz mevsiminde arabamızı güneşten nasıl koruruz?

Yaz mevsimi, sıcak havaların hızla artması ile kendini iyice hissettirdi. Haliyle bu durumdan otomobillerimiz de etkileniyor. Peki yaz mevsiminde araç kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Aracınızı sıcaktan nasıl koruyabilirsiniz?
* Evinizin yakınlarında sabah güneşini de düşünerek gölge olarak kalabileceğiniz bir park alanı bulmalısınız.
* Motor yağı ve yağ filtresini katalogda ya da kullanıcı el kitabında belirtilen sürelerde değiştiriniz. Aracın kullanıcı el kitabı yoksa değişim aralığını marka yetkili servislerinden yada satış sonrası hizmetlerden öğrenebilirsiniz.

* Aracınızın üzerini örtmek, bilinen aksine çok da yararlı bir uygulama değildir. Üzeri örtülen otomobil, açıkta bırakılan arabadan daha fazla güneşten etkilenir. Bunun yerine ön ve arka camlara koruyucu yerleştirebilirsiniz.
* Yeryüzünde doğal ferahlatıcı niteliğinde pek çok bitki mevcut. Bunlar nane, lavanta, limon, papatya, portakal, okaliptüs ve hint defnesi olarak sıralanabilir. Aracınızda sizi yaz aylarında bunalmaktan kurtarabilecek olan bu bitkilerden üretilen araç spreyi bulundurabilirsiniz.
* Her otomobilin aküsü su gerektirmese de aracınızın aküsündeki sıvı buharlaşmasının hızlanması engellemek için, saf su eklemesi yapabilirsiniz.