Yayalar için kolaylık sağlayan çeşitli ulaşım araçları!

Kontrolsüz büyüyen şehirlere, artan bireysel araç kullanımı da eklenince yardıma, yayalar için çeşitli ulaşım araçları girdi. Yenilikçi tasarımcılar paten ve kaykay mantığını kullanarak yayalar için yeni ulaşım araçları tasarlıyorlar. İşte o araçlar…
Katlanır Kaykay
İndiegogo’da başarılı bir kampanyanın ardından satışa sunulan Linky, katlanarak çantaya sığabilen hafif, hızlı şarj edilebilir ve taşınabilir olan bir kaykay. Linky yalnızca 4.9 kilogram bunun nedeni de taşıyıcı yapısında ağır metaller yerine otomotiv endüstrisinde kullanılan güçlü polimerler kullanılmış olması. Tasarımında karbon fiber ve bambu yer almış. Batarya sistemi uçakta da taşınabilir olması için uluslararası standartlara uyumlu. Dolu bir batarya ile 15 km, %10 eğimli yolda ise 100 kg ağırlık taşıyarak gidebiliyor. Çıkabildiği hız ise saatte 30 km. Ayrıca telefonunuzu şarj edebilme, uzaktan kumanda edilebilme ve yokuş aşağı giderken kendini şarj edebilme özelliğine sahip.
Hoverboard
Bunu iki tekerlekli ve motorlu kaykay şeklindeki scooterlar olarak düşünebilirsiniz. Ufak ayak hareketleri ile öne eğerek hızlandırabilir, geriye yaslanınca durdurabilirsiniz. Kullanımı göründüğü kadar kolay değil. Hızı ortalama saatte 16 km, batarya olarak da şarj edilebilir iyon pil teknolojisi kullanılıyor. İyon bataryalar nedeniyle güvenilir bir kanaldan orijinal alındığına emin olmak gerekli. Ancak pek çok havayolu tarafından uçakta taşınmasına izin verilmiyor.
Dairesel Paten
Temel mantığı iki tekerleğin lineer bir düzlemde birbirine bağlı hareket etmesi üzerine kurulu olan dairesel paten, yerden kuvvet almadan gidebildiğiniz bir kaykay. 25.4 cm çapındaki tekerlekleri toprak zeminde veya çamurlu zeminde kaymaya da elverişli. Tekerleklerin birbirine bağlı olmaması sonucunda 270 derecelik dönüşleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz. Durmak için ise tek yapmanız gereken parmak uçlarınızla yere basmak. Çantada taşımak da bir hayli kolay.
Landroller
Diğer adıyla Cesar Millan patenleri, büyük tekerlekleri nedeniyle akrobatik hareketler yapmaya uygun değil. Başlangıç seviyesindekiler için ideal bir tercih olan Landroller, farklı zeminlerde kaymak isteyenler için çok uygun.