Vizesiz tatil için gidebileceğiniz 6 ülke!

vizesiztatil6

Ülkemiz diğer ülkelerle geliştirdiği ilişkiler neticesinde bugün birçok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Yaz mevsiminin yaklaştığı bu günlerde sizde tatil planı yapıyorsanız, sırtınıza çantanızı alıp yurtdışına vizesiz çıkabileceğiniz 6 ülkeyi tanıtacağız!…
vizesiztatil1
1 – Üsküp – Makedonya
Üsküp Makedonya, 5 asırlık Türk tarihinin izlerini üzerinde taşımaktadır. Tarih ve doğa güzellikleri ile öne çıkan Üsküp, tüm tatiliniz boyunca kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz. Tarihle doğayı bir arada yaşamak isteyenler için ideal bir tatil adresi olan Üsküp birçok kültürel etkinlik için de önemli bir merkez.
2 – Kazablanka – Fas
Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısındaki kenti Kazablanka; bir filmden daha fazlasını sizlere canlı canlı görebilme fırsatı sunuyor. Filmin bir çok sahnesinde geçen Rick’s Cafe’ye giderek o sahnelerin içine girebilir, kışın bu soğuk ayında okyanus kıyısında sıcak günler geçirebilirsiniz. Şehre damgasını vuran 2’inci Hasan Cami ve türbesi, surlar içindeki eski pazar Medina, Arap ve Fas kültürünün en otantik adresi Quartier Habous görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Otantik yemeğin tek adresi La Fibule.
vizesiztatil2
3 – Saraybosna – Bosna Hersek
Bosna-Hersek, kültürel olduğu kadar coğrafi yakınlığıyla cazip bir tatil alternatifi. Hem Doğu’dan hem de batıdan izler taşıyan Bosna Hersek’te şehrin kalbinin attığı yer olan Osmanlı’dan yadigar Başçarşı, Mimar Sinan’ın Bosna’daki eseri Gazi Hüsrev Bey Cami, yine bir Osmanlı yapısı Ay Saati ve çok iyi korunmuş Osmanlı köyü Poçitel görülmesi gereken önemli yerlerden.
4 – Tahran – İran
Görkemli sarayları, nadide eserler barındıran müzeleri, büyük meydanları, çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatına dair birçok örnek sunuyor.Havaalanının yakınında bulunan Azadi Anıtı ile geziye başlayabilirsiniz. Anıtın içerisinde İran üretimi çini ve cam sanatı ürünlerinin sergilendiği salonlar ve şehrin büyük bir bölümünü görebileceğiniz seyir pencereleri bulunuyor. Lale parkının kuzeyindeki Ulusal Halı Müzesi’nde ünlü İran halılarından en seçme örnekleri sergileniyor. Şah döneminden kalma Gülistan Sarayı, Bazar-ı Bozorg (Kapalı Çarşı), Şeyh Abdulazim’in türbe ve camisi İran kültürünü tanımak amacıyla muhakkak gezilmesi gereken yerler arasında.
vizesiztatil3
5 – Batum – Gürcistan
Yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasında kurulu Batum’a pasaportunuz olmasa dahi kimlikle Artvin’den yürüyerek geçebilirsiniz.
6 – Monaco Ville – Monako
Akdeniz’e kıyısı olan Fransa’nın bağımsız şehir devleti Monako Prensliği gezginlere ilginç deneyimler vaat ediyor. Eğlence, konaklama ve gece hayatında farklı gelir düzeyleri için geniş alternatifler sunan Monaco, lüks ve konforlu spa programlarıyla sağlık ve güzellik peşinde koşunlar için de önemli bir merkez. Prens 1. Albert tarafından inşa ettirilen Oceanographic Müzesi ve akvaryum uğranılacak yerler arasında. .