Van’da piknik yapılabilecek en iyi yerler!

Günlük yaşamın yorucu temposundan uzaklaşmak, doğayla sevdiklerimizle güzel vakit geçirmek için genel olarak haftasonlarımızı pikniğe giderek geçiriyoruz. Van’ın en iyi piknik alanlarını sizler için derledik;
Amik Gölü Mesire Yeri: Van-Erciş karayolunda, Amik Gölü kıyısında bulunan bu mesire yeri meyve bahçeleri ve göl kıyısındaki doğal plajları ile ünlüdür. Yaz aylarında şehrin önemli bir mesire alanıdır.
Çatak Mesire Yeri: Van ili Çatak ilçesinde bulunan bu mesire yeri iki çayın birleştiği bir vadide bulunmaktadır. Çevresi ormanlık olup, Çatak Gölü alabalığı ile ün yapmıştır. Aynı zamanda çevresinde dağ keçisi, tilki, tavşan ve keklik gibi av hayvanları yaşamaktadır.
Erek Vadisi Mesire Yeri: Van Erek Vadisi yamaçlarında bulunan bu mesire yeri zengin bir doğaya sahiptir. İl merkezinden buraya günü birlik gelenler bulunmaktadır. Çevresi av turizmi yönünden önemlidir.

Ganisipi Şelalesi: Van’a 60 kilometre uzaklıkta olan bu şelale mesire yeri olarak kullanılır. Çevresinde alabalık tesisleri bulunan şelale kayalıklardan 100 metre yükseklikten dökülür. Şelalenin suları bahar aylarında özellikle de nisan ayında çok bol olarak akar, yaz ayların da ise şelalenin suyu azalır.
Muradiye Şelalesi: Van ili Muradiye ilçesine 10 km. uzaklıkta Bend-i Mahi Çayı üzerindeki bu şelale derin bir vadi içerisinden, 10–20 m. yukarıdan aşağıya dökülmektedir. Çevresinden mesire yeri olarak yararlanılmaktadır. Buradaki asma köprüsü ile de ün yapmıştır.

Edremit Vangölü Sahili: Van kent merkezinden Edremit’e kalka minibüslere binerek Edremit sahillerinde inebilirsiniz. Burada çay bahçeleri ve restoranlarda oturup dinlenebilir ve Vangölü’nün eşsiz güzelliğini izleyebilirsiniz.