Uluslararası Alanya Triathlon Dünya Kupası 2014

alanya-triatlon

Bu yıl 24.sü düzenlenecek Uluslararası Alanya Triatlon Dünya Kupası 26-28 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilicektir.
Türkiye’de ilk kez yapılacak olan 2014 Alanya Triathlon ITU World Cup Dünya Kupası öncesi Alanya Belediye Binası Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; toplantıya katılanlara ve dünyanın farklı 42 ülkesinden katılan 1000’e yakın triatlete ‘hoşgeldiniz’ diyerek konuşmasına başladı.
Yücel konuşmasında, “Alanya’mızda Triahlonun 24.’sünü gerçekleştiriyoruz. Türkiye Triathlon tarihinde ilk defa yapılacak olan 2014 Alanya Triathlon ITU World Cup Dünya Kupası Yarışları bu hafta sonu Alanya’mızda gerçekleştirilecek. Bize gurur veren bu durumdan son derece mutluluk duyuyorum. Yarışta Avrupa Şampiyonaları’na defalarca katılan triathletlerinde yer alması kentimizin tanıtımında büyük katkı sağlayacak. Yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan Dünya Kupası 27 Eylül Cumartesi günü Galip Dere Plajı’na hazırlanan yüzme platformunda start alacak.
Alanya’ya yakışır bir ev sahipliği için elimizden geleni yapıyoruz. Parkur güzel, hazırlıklar tamam, sporcular hazır simdi sıra yarışmaların yapılmasına ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasında. Yarışların sorunsuz bir şeklide gerçekleşmesi için bazı güzergâhları trafiğe kapatmak zorunda kalacağız. Alanya’mız için büyük önem taşıyan bu organizasyon için inanıyorum ki vatandaşlarımızda gereken anlayışı göstereceklerdir.

Bir Alanya’mız var ve buraya gelen her insanın mutlu ayrılabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür eder, herkese sağlıklı ve keyifli yarışlar dilerim. Alanyalılar’ı bu iki günde triathlon heyecanını yaşamaya davet ediyorum.” dedi.
24. yılın Dünya Kupası ile taçlandırılacağını belirten Triathlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş; “24. yılımızı Dünya Kupası ile taçlandıracağız. Triathlon’un geçen yıl Avrupa Şampiyonası’nı yaptık bu yıl ise, Dünya Kupasını yapacağız. Triathlon yarışlarını son 2-3 yıldır şehrin içine yaydık ve halkla iç içe yarışlar düzenledik. Milli takım sporcularımızda hazır, buradan alacakları puanlarla 2016 Olimpiyatlarına Türkiye Triathletleri  olarak ülkemizi temsil edecekler. Gönüllü olarak hizmet eden, hiç bir karşılık beklemeden çalışan arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür eder, sağlıklı başarılı sonuçlar temenni ederim. Alanyalılar’ı da yarışlarımızı izlemeye sizlerin huzurunda davete diyorum.” dedi.
Böylesine büyük bir yarışa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ise konuşmasında; “4 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde devam ettirilen organizasyona emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Dünya Kupası yarışı Alanya’mızın tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Bu tarz büyük organizasyonlarla Alanya’mızı bir spor merkezi haline getireceğiz. Türkiye Triathlon Başkanı Hamdi Güneş’e, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.