Ülkemizde rafting tatili en iyi nerelerde yapılır?

Ülkemizde rafting tatili en iyi nerelerde yapılır?

Ülkemizin her tarafı zengin akarsuları ile rafting sporu açısından son derece elverişlidir. Takımlar halinde yapılan bu spor için akış hızı yüksek nehirler gerekmektedir. Biz de sizlere ülkemizin en iyi rafting yapabilecek yerlerini listeledik. İşte ülkemizin rafting sporunu en iyi yapabileceğiniz yerleri;
Çoruh Nehri: Türkiye’de rafting denilince akla gelen ilk akarsu Çoruh’tur. Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunan Çoruh, bu özelliği ile rafting sporunun gözde yeri halini almıştır. 169 kilometrelik parkuru ve gürül gürül akan suları ile hayran olacağınız bu nehirde, birçok balık çeşidi ve kano yapma fırsatınız da var. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan bu yere mutlaka gitmelisiniz.
ulkemizde_rafting_nerede_yapilir
Fırtına Deresi: Yeşilin ve mavinin buluştuğu Karadeniz dünyanın en güzel derelerinden birine sahip. Fırtına Deresi. 1177,03 km²’lik yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından birine sahip olan Fırtına deresinde rafting yapmak bu nedenle çok elverişli. Türkiye Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bu derenin ünü her geçen gün tüm dünyaya yayılıyor.
ulkemizde_rafting_nerede_yapilir_2
Dalaman Çayı: Türkiye’nin en önemli rafting parkurlarından biri olan Dalaman Çayı’nın, dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri ve dalgalarında heyecan ve eğlence dolu bir gün geçirebilirsiniz. Yılda ortalama 20 bin kişinin rafting yaptığı bu yer, 12 kilometre parkura sahip.
ulkemizde_rafting_nerede_yapilir_3
Manavgat Çayı: Manavgat Çayı, ülkemizdeki rafting meraklıları için önemli bir merkez. Zorluk derecesi 3, 4, 5 olmak üzere değişmektedir. Yani parkurun bazı yerleri oldukça tehlikelidir. Parkur içerisinde çağlayanlar ve şelaleler bulunmaktadır. Bu yüzden dikkatli olunması ve uzmanlar eşliğinde rafting yapılması önemlidir.
ulkemizde_rafting_nerede_yapilir_4
Melen Çayı: Düzce’de bulunan Melen Çayı, İstanbul ve Ankara’ya 2.5 saatlik mesafede olduğu için bu şehirlerde yaşayan macera severlerin günübirlik tercihleri arasında bulunuyor. Bahar aylarında kalabalıklaşan çayda, 16 kilometrelik parkur bulunuyor. Parkurda rafting yaklaşık 1,5 saat kadar sürüyor ve pistin zorluk derecesi 3 olarak sınıflandırılıyor.
ulkemizde_rafting_nerede_yapilir_5