Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçeleri

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçeleri!

Dünya’da birçok hayvanın soyu tükenmekte. Gelecek nesiller belkide şuan günümüzde olan birçok hayvanı tanıyamayacak. Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşam çabası veren birçok hayvan türü, insanların görüp bilgi sahibi olması açısından ve nesillerinin korunmasını sağlamak için hayvanat bahçelerinde tutuluyorlar. İşte ülkemizde bulunan en büyük hayvanat bahçeleri;
Gaziantep Hayvanat Bahçesi: 2001 yılında halkın ziyaretine açılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak en büyük, Dünya’nın üçüncü hayvanat bahçesidir. Aynı zamanda Avrupa’nın ikinci büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 1000 dönümlük bir alana kurulmuştur. Yaklaşık 90 farklı kuş türü ve 74 farklı hayvan türü barınan bu hayvanat bahçesi, Dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasında gösteriliyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı:2008 yılında halkın ziyaretine açılan İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’in Sasalı beldesinde bulunuyor. 425 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan hayvanat bahçesinde, 120 türden 1500 hayvan doğal ortamlarında barınmaktadır. Ayrıca Türkiye’de doğan ilk filde burada bulunuyor.

Soğanlı Hayvanat Bahçesi:1998 yılında Bursa’da hizmete açılan hayvanat bahçesi, 206.600 m²’lik bir alana kurulmuştur. 67 Türden toplam 600 hayvan barındıran hayvanat bahçesini, her yıl 100-150 bin kişi ziyaret ediyor.

Atatürk Orman Çiftliği: 1940 Yılından itibaren hayvanat bahçesi olarak faaliyete geçen Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’da bulunuyor. Atatürk Orman Çiftliği hayvanat bahçesi; kaplan, puma, kurt gibi birçok vahşi hayvanı görme imkanı sağlıyor.