Turizm elçileri okullu oluyor!

Meslek liselerinde, çocuk animatörü ve animatör meslek elemanı yetiştiren Eğlence Hizmetleri alanına turizm sektöründeki büyümeye bağlı olarak gün geçtikçe ihtiyaç artıyor. Dünyanın dört bir alanında icra edilebilecek bir meslek olan çocuk animatörlüğü ve animatörlük, meslek liselerindeki alan ya da halk eğitim merkezlerindeki kurslarda eğitim görenler tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Çocuk, genç ve yetişkinlerin hoşça vakit geçirmeleri için çeşitli oyun, yarışma, sahne ve spor aktiviteleri planlayan ve uygulayan kişiler, çocuk animatörü ile animatör adları ile anılıyor. Eğlence hizmetleri alanında eğitim gören öğrenciler, halk dansları, spor, sahne uygulamaları, animasyon aktiviteleri, konuk ilişkileri, çocuk aktiviteleri ve çalışma hayatına hazırlık gibi çoğu uygulamalı olan meslek dersleri görüyor. Çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik sahne gösterileri, spor, oyun ve yarışma aktiviteleri hakkında eğitim alan öğrenciler, ülkemizin yeni turizm elçisi olma yolunda ilerliyor.

Sektörden destek var
Özellikle her şey dahil sistemiyle birlikte, konaklama tesislerinde 1-2 hafta misafir olan turistlerin en çok iletişimde bulundukları kişiler, animatörler ve çocuk animatörleri oluyor. Genelde otelden çıkmayan turistleri oyun ve yarışma gibi aktiviteler ile eğlendiren, onlarla sürekli sohbet eden animatörler ve çocuk animatörleri,Türk kültürünü yabancı konuklara tanıtma noktasında önemli bir rol üstleniyor.

Konaklama tesislerinin eğlence, çocuk animasyonu ve animasyon gibi departmanlarında nitelikli personel sıkıntısı yaşanması nedeniyle otel işletmecileri ve turizm birlikleri, meslek liselerinde Eğlence Hizmetleri alanının açılmasını destekliyor.Türkiye’de eğitimli çocuk animatörü ve animatör bulmakta sıkıntı yaşayan, yurt dışından getirdikleri personel ilebu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan sektör temsilcileri, Türk turistlerin turizme daha fazla katılmaları ile birlikte, Eğlence Hizmetleri alanında eğitim alan öğrencileri,staj ve mezuniyet sonrası istihdam etme konusunda istekli olduğunu belirtiyor.

İstihdam Garantili Meslek
Sezonluk iş imkânı sunan konaklama tesisleri dışında; açılış, düğün, fuar gibi özel organizasyonlarda; okul öncesi eğitim veren kurumlar, AVM, restoran ve özel hastanelerin çocuk oyun alanlarında çocukların hoşça vakit geçirmeleri için, oyunlar, yarışmalar, yüz boyama, kukla gösterisi gibi çeşitli aktiviteler düzenleyen çocuk animatörleri yıl boyunca çalışma imkânına sahip oluyor. Lise 2 ve 3. sınıf sonunda yaklaşık 5’er aylık staja tabi tutulan öğrenciler, mezun olduklarında animasyon departmanlarında iş bulabiliyor. Meslek liselerinin ‘renkli’yüzünü oluşturan Eğlence Hizmetleri alanından mezun olan öğrenciler, meslek yüksek okullarının Turizm Animasyonu programında ve fakültelerin Rekreasyon Yönetimi, Rekreasyon, Drama, Oyunculuk gibi bölümlerinde devam edebiliyor.

Detaylı bilgi için