Turizm Dünya Genelinde Artışta

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre, dünya turist trafiği yılın 8 aylık döneminde % 5 dolayında büyüyerek 781 milyon kişiye ulaştı.Geçen yıla göre 36 milyon daha fazla insanın dolaştığı dünya pazarında gelişmenin uzun vadeli beklentilerin üzerinde seyrettiği belirtildi.

8 aylık dönemde, en güçlü büyüme % 8 ile Amerika kıtasında gerçekleşti. Onu % 5′erlik performansla Asya ve Pasifikler takip ederken,Avrupa’daki büyüme % 4 oldu. Alt bölgeler itibariyle, Kuzey amerika % 9, Güney asya % 8 gelişme ile başı çekerken, Güney avrupa,Akdeniz Avrupası, Kuzey Avrupa ve Güney amerika da % 7 dolayında büyüme sağladı.
8 aylık dönemde % 8 büyüyen Amerika kıyasının bütün alt bölgelerinde geçen yılı aşan gelişmeler kaydedilirken, Güney asya’daki duraklama hariç, Asya ve Pasifiklerde de iyi bir sezon yaşandı.
Avrupa bölgesinde ise Kuzey ve Akdeniz kıyıları hızlı büyüken Orta ve Batı Avrupa’da daha ılımlı gelişimle kısmen duraklama görüldü.Doğu Avrupa ise daralma yaşadı.
Afrika’da % 3 ila 4 arasında kalan büyüme gerçekleşirken, Ortadoğu’da % 3 dolayında yükseliş olacağı öngörüldü.
Diğer yandan yapılan seyahat harcamalarında Çin başta olmak üzere kaynak pazarlarda canlı bir dönem yaşanıyor. 8 aylık verilere göre harcamalarda, Çin % 16 artışla ilk sırada yer alırken, gelişme Fransa’da % 10, İtalya’da % 8, ABD’de % 6, Brezilya’da 5 ve Rusya’da % 4 oldu. En büyük 25 kaynak pazardan gelen harcamalar çift haneli büyümeler gösterirken, artış seviyesinde; Hindistan % 31, Norveç % 22, İsveç % 12, Tayvan (Çin) % 11 ve Güney kore de % 10 seviyesini yakaladı.
Web ; Unwto.com