Türbülans hakkında bunları biliyor muydunuz?

Uçak yolculukları sırasında yaşanmasından en çok korkulan durumlardan biri türbülans. Halk arasında sallantı ya da hava boşluğu olarak da ifade edilen ve henüz alışık olmayan yolcuları rahatsız ve tedirgin eden hava hadisesine türbülans diyoruz. Bu haberimizde sizlere türbülans hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bazı maddeler sunuyoruz;

* Her yıl türbülans kazaları nedeniyle tüm dünyada ortalama 10 bin kişi yaralanıyor. Bu çok ciddi bir rakam. En çok yaralananlar ise kabin memurları. Servis için ayakta durmaları nedeniyle hızla gelişen bir türbülans sırasında sağa-sola veya uçağın tavanına çarparak çok sayıda kabin memuru yaralanıyor. Bu sebeple türbülans sırasında yerinize oturmalı, panik yapmamalı, kemerinizi bağlamalısınız.

* Pilotlar türbülansın ne zaman olacağını bilir.
* En tehlikeli türbülans açık hava türbülansıdır. Tertemiz gökyüzünde, muhteşem bir görüş alanı varken oluşur ve son ana kadar bunu ne radar ne de pilot farkedebilir.
*Genelde yolculuk edilen yolcu uçakları çoğu türbülanstan çok fazla etkilenmeyecek boyuttadır. Uçak ne kadar büyük olursa türbülansın etkisi o kadar az hissedilir.
* Havayolu firmaları şu sıralarda uçakların türbülanstan kaçması için havaya ultra-viyole lazer sinyalleri yollayabileceği bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Türbülansın geçmişte kalmasına az kaldı..