Tuhaf yemek festivalleri

Tuhaf yemek festivalleri

Dünya’nın farklı yerlerinde her yıl düzenlenen eğlenceli ve bir o kadar da garip yemek festivalleri düzenleniyor. Bu festivaller her ne kadar garip görünse de festivale katılan halk oldukça keyif alıyor.
Yuma Marul Günleri:ABD’nin Arizona Eyaletine Bağlı Yuma, marulun başkenti olarak anılıyor. Yuma’da 23-25 Ocak tarihleri arasında Marul festivali düzenleniyor. Bu festivalde dünyanın en büyük salatasını yapmak amaçlanır, hatta lahanayla bowling bile oynanır. Yumalılar için kutsal sayılan marul, çoğu çiftçinin de geçim kaynağıdır.

Kırmızı Turp Festivali:Meksika’nın Oaxaca kentinde her yıl düzenlenen Kırmızı turp festivalindeki eserleri görmek için ülke dışından bile bölgeye turistler geliyor. Çiftçilerin yetiştirdikleri turplar bu festivalde bir sanat eseri haline dönüştürülüyor. 16.Yy.dan beri düzenlenen bu festival, İspanyol rahiplerinin kolonilerin turp konusunda ilgisini çekmek amaçla düzenlenmeye başlamış. Daha sonra gelenekselleşen bu festival Meksika’da her yıl 23 -24 Aralık tarihlerinde düzenleniyor.

Gilroy Sarımsak Festivali:İlki 1979’da gerçekleştirilen Gilroy Sarımsak Festivali, her sene 100.000 ‘den fazla kişi ağırlıyor. ABD’nin en büyük yemek festivallerinden biri olan bu festivalde herşey sarımsaktan yapılıyor; dondurma bile! Sarımsaklı dondurma her ne kadar kulağa hoş gelmese de bu festivale katılım bir hayli büyük oluyor.