Tayland tatilinde katılmanız gereken festivaller!

Tayland tatilinde katılmanız gereken festivaller!

Dünya üzerinde festival denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi olan Tayland birbirinden büyük festivallere ev sahipliği yapıyor. Bu festivallerden en önemlileri ise şunlardır:
Tayland Yeni Yılı Songkran: Nisan ayının ortalarına denk gelen Tayland yeni yılı Songkran ülkedeki en eğlenceli festivaldir. 3 gün süren su festivali boyunca neredeyse tüm Tayland halkı ve turistler devasa büyüklükteki su tabancalarını ellerine alıyor ve amansız bir su savaşına girişiyor. Bangkok’ta festivalin en keyifli geçtiği yerler sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road ve Silom bölgeleri. Chiang Mai, Phuket ve Pattaya gibi turistik şehirlerde de büyük su savaşları oluyor. Fakat turistik bir bölgede kalıyorsanız ilk 1-2 günden sonra festival biraz can sıkıcı gelmeye başlayabilir, çünkü kuru kalmanızın pek mümkün değil.

Loy Kratong: Ay takvimine göre genelde Kasım ayına denk gelen Loi Krathong ülkenin en görkemli festivallerinden birisi. Bu günde tüm Tayland halkı su kenarlarına gidiyorlar ve nehir ya da göl ruhlarına sunulmak üzere muz yapraklarına koydukları mumları sulara bırakıyorlar. Kötü şansın bu şekilde kendilerinden uzaklaştığına inanıyorlar. Chiang Mai ve Chiang Rai gibi kuzey şehirlerinde ise binlerce dilek feneri aynı anda gökyüzüne bırakılıyor. Loi Krathong’un görkemli şekilde kutlandığı bir diğer kuzey şehri ise eski Tayland başkentlerinden olan Sukhothai.

Batı Yeni Yılı: Batı dünyasının yeni yılı tüm dünyada olduğu gibi Tayland’da da oldukça şaşaalı havai fişek gösterileriyle karşılanıyor. Bangkok’taki kutlamaların merkezi genellikle Central World Plaza AVM’sinin önü ve Siam Square oluyor. Ayrıca sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’da da eğlenceli partiler düzenleniyor.

Kral’ın Doğum Günü: Günümüz Tayland Kralı Bhumibol halk tarafından çok seviliyor ve saygı görüyor. Kralın doğum günü olan 5 Aralık’ta ise Tayland’ın tüm şehirleri kralın rengi olan sarıya boyanıyor. İnsanlar sarı t-shirt’ler giyiyor, evler ve dükkanlar kralın resimleri ve sarı bayraklarla donatılıyor. Bu tarih ayrıca ülke de babalar günü olarak da kutlanıyor.