Tatilinize eğlence katan şehir Kuşadası!

Kuşadasi

Kuşadası Aydın ilimizin kuzeybatısında bulunan sevimli bir ilçemizdir. İlçeye gittiğinizde; eşsiz denizi ve manzarasıyla önce huzuru, sonra buram buram tarihi ve barlar sokağında ise iliklerinize kadar eğlenceyi tadacaksınız. Sahil yolunda gezmeye başladığınızda sol tarafınızda yan yana dizilen otelleri sağ tarafınızda ise masmavi denizi göreceksiniz. Sahil yolunda ilk karşılaşacağınız şey beyaz bir el üzerinde yükselen güvercinlerin heykeli oluyor. Heykel, Kuşadası insanının ne kadar sevecen ve dost canlısı olduğunu düşündürüyor insana… Heykelin biraz ilerisinde küçük bir liman var genelde turistik gemi oteller bulunuyor bu limanda. Sahil yolunda yaklaşık yarım saat yürüdükten sonra sağ tarafınızdan ayrılan denize doğru uzanan uzunca bir yol göreceksiniz …

O iskele yolunda on dakika daha yürüdüğünüzde Güvercin Adasına gelmiş oluyorsunuz, ada ismini çok sayıda güvercin bulundurmasından alıyor. Henüz adaya gelmeden sizi bir çok tekne karşılayacak ve bu teknelerden tur teklifi alacaksınız. Hava da güzelse eğer mutlaka tekne turu yapmanızı öneririz. Adayı detaylı görmenizi sağlayacaktır. İskele yoldan devam ettiğimizde Güvercin Adasına varıyorsunuz. Adayı çevreleyen büyük bir kale karşılıyor sizi etrafında makilerin bulunduğu ve denizin çevrelediği kaleyi gördüğünüzde heyecana kapılacaksınız. Kuşadası’na gelmişken Efes Harabelerine de uğramanızı tavsiye ederiz. İzmir’in Selçuk iline bağlı bu tarihi yer Kuş Adasına sadece 19 km uzaklıkta. Efes harabeleri, Meryem Ana ve Harabe evleri size eşsiz bir tarih yaşatacak.Kuş adasına geri dönüp, eğlenmek istediğinizde ise sahil yolundan yukarı Sola doğru dönüp barlar sokağını bir gezmelisiniz.

Sokağa ilk girdiğinizde sizi Japon ve Çin mutfağını taşıyan restaurantlar karşılayacak. Dünya mutfağından farklı lezzetler tatmaya meraklıysanız mutlaka yemek yemenizi tavsiye ederim. Restaurantlardan hemen sonra yan yana ve karşı karşıya dizilmiş barlar takip ediyor yolu… Jazz dan rocka her türden müzik yapan barların arasında zevkinize uygun olanı seçmekte hiç zorlanmayacaksınız. Ve yolun sonuna geldiğinizde sizi diskolar karşılayacak. Gecenin sonunda dans etmekten daha güzel ne olabilir ki? Eğer bir gün yolunuz Aydına düşerse Kuşadasını mutlaka ziyaret edin derim. Hangi ilçe hem tarihi hem eğlenceyi hem de huzuru bu kadar taşıyabilir ki!

Göndermiş olduğu bu gezi notları yazısından dolayı Kardelen Devrim‘e teşekkür ediyoruz.