Tatilde uçak bileti nasıl açığa alınır?

Ulaşım ve seyahat, eskisine göre şimdilerde çok daha rahat yapılabiliyor. Özellikle havayolu taşımacılığının gün geçtikçe daha kullanışlı hale gelmesi, uçak yolculuğunun daha fazla ilgi görmesine sebep oluyor. Uçak bileti alanların en çok sorduğu sorulardan birçoğunu bileti açığa almakla ilgili olanlar oluşturmaktadır. Peki açık bilet nedir? önce onu açıklayalım: açık bilet, herhangi bir tarihi olmayan, yolcunun bileti satın aldığı andan itibaren 1 yıl içerisinde dilediği zaman kullanabileceği seyahat biletidir.

Bilet açık bilet olarak kesilemez. Önce belirli tarihe kesilip değişiklik kuralları içerisinde açık hale getirilir. Bilete tarih verilmek istendiğinde, seyahat tarihinin önceden ilgili firma üzerinden onaylanması gerekir. Biletin iptal edilme durumunda, bileti açığa almak çok avantajlıdır; çünkü iptal edilen biletlere belirli oranlarda kesinti yapılmaktadır. Bu oran hava yollarına, uçuşunuzun iç ya da dış hat uçuşu olmasına ve uçuş tarihine olan yakınlığına göre değişiklik göstermektedir.

Peki uçak bileti nasıl açığa alınır? Öncelikle havayolu firmasının web sitesini ziyaret ederek rezervasyonunuzu yönetebilirsiniz. Firmanın web sitesinde bulunan rezervasyon veya biletlerim kısmında ‘PNR’ kodunuzu kullanarak biletinizi açığa alma işleminizi kendiniz tamamlayabilirsiniz.Eğer işlemi kendiniz yapamıyorsanız seçmiş olduğunuz firmanın çağrı merkezi numarasına ulaşarak müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz. Böylece biletiniz açığa alınabileceği gibi açığa aldığınız günden itibaren 365 gün boyunca açık biletinizi seçtiğiniz yeni seferle değiştirme imkânınız bulunuyor.