Şirin Kent Colmar

Fransa’nın doğusunda şirinliği ile insanları kendine çeken bir kent Colmar. Alsas – Loren bölgesinde bulunan bu yeri tercih etmek isterseniz haberimize göz gezdirin.
Ren Nehri’nin batısında bulunur ve İsviçre, Almanya’ya yakın Basel Havaalanı ile bu şirin kente ulaşmak oldukça kolaydır. Ortaçağ rüzgarlarının hakim olduğu mikin renkli evleri ile dikkat çeker. Yarı kurak ikliminden dolayı Fransa’nın ünlü şarap kentleri arasında yer alır, fakat diğerlerine kıyasla şarapları oldukça ünlüdür. Öyle ki Alsas Şarap Başkenti olarak anılır.
Güzel meydanları ve çeşmeleri ile mest olursunuz, kanal suları ile Fransa’nın Venedik’i olarak geçer bu küçük kent. Bölgedeki evlere kanallar yardımıyla ulaşmak mümkün. Gondallarla kanallarda gezerken tercih ettiğiniz için pişman olmayacaksınız. Bölgenin şarapları meşhur olduğundan mutlaka şaraplarını tatmanızı öneririz. Strazburg’dan başlayıp Mulhouse’a kadar devam eden bir şarap yolu mevcut.
Mevcut olan şarap yolunda yürüşüy yapmak size keyifli dakikalar yaşatabilir. Kentte dikkatinizi çekecek bir diğer unsur ise balkonlar ve asma katlar olacaktır. Mimari yapısıyla hayran bırakan bu evler Alman ve Fransız mimarisinin izlerini taşıyor ve adeta bie renk cümbüşü görünümünde. Şehir kültürel anlamda iyi korunmuş fakat bunlarla birlikte mimarisi ve müzeleriyle ün salmış ve bu yönde dikkatleri üzerine çekmiş.