Şehir temalı filmler

Yönetmenleri film yapmaya yönelten birbirinden güzel şehirlerin sokaklarında izleyicilere gezme imkanı sunan filmlerden sadece bazıları…

Barcelona Barcelona: Amerikalı yönetmen Woody Allen’in 2008 yapımı filmidir. Filmde Javier Bardem, Penelope Cruz ve Scarlett Johansson gibi ünlü isimler yer alıyor. Film, aşk kavramını çeşitli yönleriyle ele alırken aynı zamanda bize Barcelona’da gezi turu yaptırıyor.

Paris’te Gece Yarısı: Yönetmenlik koltuğunda yine Woody Allen’i görüyoruz. 2011 yapımı olan filmde Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard gibi önemli oyuncular yer alıyor. Film, isim itibariyle Paris’e tatile gelen ve evlenmek üzere olan iki nişanlının birlikteliklerini etkileyecek olayları konu alır ve fantastikvari serüvenler yaşayan başrol oyuncusu Owel Wilson’ın zamanda yolculuk yapması üzerinden gelişir.

Venedik Taciri: William Shakespeare tarafından yazılmış olan tiyatro oyununun filme uyarlanmış versiyonudur. Michael Radford’un yönetmenliğini yaptığı İtalya, İngiltere, ABD ve Lüksemburg ortak yapımı olan film 2006′da vizyona girmiştir. Başrolde Al Pacino’nun yer aldığı film 16.yüzyılın Venedik’ini Shakespeare’in dilinden yansıtıyor.

Roma’ya Sevgilerle: İzleyiciyi, seyahat edermiş hissine kapılmasını sağlayarak filmin içine alan ve konuyu kendine has yorumuyla işleyen bir Woody Allen klasiği olan şehir temalı filmlerden biri daha. 2012 yapımı filmde Alec Baldwin, Roberto Benigni ve Woody Allen da yer alıyor. Eğer Roma’da bir gezinti yapmak istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri.

Persepolis: Türü ve konusu itibariyle diğer filmlerden ayrılan Persepolis, 1970′li yılların İran’ını bir çocuğun gözünden anlatan çizgi romanın filme uyarlamış halidir. Dönemin siyasi değişimlerinin toplumsal düzen üzerindeki etikisini konu alan film, Fransa ve ABD ortak yapımıdır. 2007′de gösterime girmiş olan filmde Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud yönetmenlik koltuğunu paylaşmıştır.