Saraynosna’da Gezi

Bu yazımızda ise Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’yı konu edindik. Yarım milyon nüfusa sahip olan ülkenin en büyük şehridir burası.
Tarihi olarak oldukça köklü bir geçmişe sahiptir ve kültür seyahati yapmayı istiyorsanız burada pek çok kültürün izine rastlıyabilirsiniz. Dinsel inanç olarak oldukça zenhin bir halka sahipler, İslam, Ortodoks, Katolik ve Musevilik uzun zamandır birlikteliğini korumuş ve saygı içinde birliktleiklerini sürdürmüşler.
Saraybosna Doğunun ve Batının en iyi yanlarını içinde barındıran ve dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle camii ve sinagogların bir kaç adım uzaklık mesafesinde yanyana görülebildiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor, yani tercih ettiğinizde bize kalırsa pişman olmayacaksınız.
Merkezini çeviren bir tramvay ağına sahip olduğundan şehir içi ulaşımıda odukça rahat ve basittir. Hatsız otobüsler ilede ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İklim şartları olarak kıtasal bir iklime sahiptir. Akdeniz kıyı iklimi belirgin bir şekilde yaşanır, yani iklim şartları bakımından yumuşaktır.
Kültür ve eğlence kısmına gelicek olursak 1921 yılında kurulan Saraybosna Ulusal Tiyatrosu, geniş bir repertuvara sahiptir. Dram, opera, müzik ve gece programları, bu tiyatroda sahnelenen performans türlerine örnek olarak verilebilir. Saraybosna Opera Evi ve Saraybosna Balesi, en iyi performanslarını bu çatı altında sahnelemektedir.
Yeme ve içme konusundada oldukça fazla seçeneğe sahip olacaksınız. Kozmopolit yapıdan dolayı mutfak kültürüde sınırsız alternatiflerle dolu fakat size önerimiz Cevapi denen ulusal yemeği tatmanız. Kıyılmış et, sarımsak, soğan gibi sebelerle hazırlanıyor ve süt ürünleri ile servis ediliyor.
Tercih ederseniz pişmanlık duymayacağınız bir alternatif olacaktır bu kent, umarım güzel vakitler geçirirsiniz.