”Sanitas Spa” ödüllere doymuyor!

Dünyanın en kaliteli SPA ve sağlıklı yaşam markaları, Maldivler’de, yıldızlarla dolu bir gala töreninde tanıtıldı. SPA ve Wellness endüstrisinin küresel çapta öncüleri ve önde gelen figürleri, ultra lüks bir kaçış noktası olan St. Regis Maldivler Vommuli Resort’ta 2018 Dünya SPA Ödülleri’ne katıldı. Türkiye’de SPA ve Wellness sektörünü domine eden Sanitas SPA ise 2018 World SPA Awards’da hem Türkiye hem de Avrupa birincilik ödüllerine layık görüldü.
Şebnem Hanım Spa Kültürünün gelişmesi hakkında bize bilgi verir misiniz? Nasıl bir tarihsel gelişim oldu?
Günümüz insanı ciddi bir kuşak geçişi ile hayatın anlamını bulmaya dünyayı keşfetmeye çalışmaktadır. Özellikle yoğun çalışan bireyler, dünyaya hakim olan bütünsel bir sağlık hareketinin ve sağlığa en etkili yaklaşımın, dengeli bir beden, ruh hali ve yaşam tarzı ile ilişkili olduğunun bilincindeler. Sağlıklı yaşamın bir parçası olarak hizmet veren SPA merkezleri ise sağlıklı yaşam ve refah ile ilgili en modern ve öncü tedavileri gerçekleştirebiliyor. Bununla birlikte, ülkemizde son yıllarda artan SPA & Wellness kültürü, aslında dünyada uzun süredir günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Kaplıca terapileri, masajlar ve maden sularının iyileştirici gücüne olan inanç ile birlikte tarih öncesi zamanlara uzanıyor. Kaplıcalar, şifalı sular, thalasoterapi ve hidroterapi , banyo gibi kavramlar Yunanlılar ve Romalılardan günümüze gelen miras niteliğinde iken bizim içinde Hamam Osmanlı döneminden bugüne taşıdığımız kıymetli vazgeçilmez bir arınma , temizlenme değerindedir. Ayrıca hamam bakımları Türkiye ‘den dünyaya duyurduğumuz bir markadır. Basit bir hijyen ritüeli yerine küratif bir süreç olarak tanımlayabileceğimiz SPA & Wellness, özünde, vücutta zihinsel ve bedensel bütünlüğü sağlayan birçok rahatsızlığın tedavisine destek veren proaktif önlemler sunan bir sağlık hizmetidir. Sanitas Spa olarak biz The Dome Kempinski Hotel’de kapsamlı şekide Thallasso ve hidroterapi bakımlarını başarılı bir şekilde onbir yıldır sunmaktayız.

Şebnem Hanım Hotellerde Spa ve Wellness prosedürleri ,kuralları nasıl işlemektedir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nedir ? , Çünkü hassas bir sektör ve ehliyet gerektiren bir sektör olarak görüyoruz..
Her sektörde her ürün de iyi ve kötü vardır. Bizim sektörümüz tam bir hizmet sektörüdür ve misafir memnuniyeti üzerine kuruludur. Hotel işletmeciliği ve SPA işletmeciliği birbirini paralel takip eden iki sektör olmasına rağmen işletim esasları farklıdır. Dikkat edilmesi gereken kurallara uyan ve usulüne göre işletmecilik yapan nadir firmalardan olmanın haklı gurunu yaşıyoruz . Özellikle başka bir insan vücuduna ellerle şifa verme üzerine kurulu bir sektör olduğu için mutlaka eğitimli personel olmalıdır. Tüm sağlık kontrollerinden geçmiş personel çalıştırılmalı, bu konuya dikkat edilmelidir, özellikle biyolojik olarak herhangi bir kontaminasyona maruz kalmamalıdır misafirler. Her çalışanın bir önceki iş yeri de kontrol edilmeli, cv geçmişi ve deneyimleri ince elenip sık dokunmalıdır. Masaj yapan kişinin sadece uzak doğulu olması yeterli değildir, yaptığı masaj kalitesi kontrol edilmelidir. Bu kontroller yapılmadan ucuz personel olması için pirinç tarlalarında getirilen Balili ve Thaili personellerin veya hayatında insana dokunmamış eğitim almamış Türk personellerin sakatladığı insanlar nedeni ile turizm işletmeleri , hoteller ve SPA işletmeleri tüketicileri zor anlar yaşamaktadır . Sektörde bu konulara dikkat etmeyen işletmeler arasından sıyrılarak , bu noktaya gelmiş bir firma olmak , tüm Türkiye ‘de tercih edilen firma olmak misafir kitleleri arasında marka bilinirliği oluşturarak Sanitas ise gidilir algısı yaratmak bizler için muhteşem bir duygudur .Bu sektördeki yolculuğuma SPANIN ALTIN ÇOCUĞU olarak bilinen Sayın Abdurrahman Balta ile çıktım .Bu yolculukta firmamız ve bizi Türkiye’yi hamam , şifa ve alternatif sağlık sektörü anlamında tüm dünyada tanıtan bir turizm elçisine dönüştürdü…

SPA işletmek yürek ister , bilgi ister , tecrübe ister ….
Şirket çalışanlarımızda inovatif kültür mevcut, SPA yöneticilerim yüksek öğrenim görmüş misafirin algısını doğru anlayıp, empati kurarak ruh ve beden bütünlüğüne hizmet etmektedir. İnovatif bir kurum olarak yetersizliğe asla taviz vermiyoruz.
İşletme olarak İş sağlığı güvenliği anlamında da tehlikeli gruba giren sektörümüz (B GRUBU )iş güvenliği tedbirlerini de en üst düzeyde uygulayan nadir işletmelerden biridir. Hem misafirlerini tehlikeye atmayan hem de personeline psikolojik güven veren bir firmayız .
Haksız rekabet nedir? Biraz değinir misiniz..
Personel odaklı bir sektör olduğu için dünya masajları arasında önemli yer sahibi olan Bali ve Thai masajlarında uzak doğulu personel çalıştırılır. Yasal prosedürlere uymayan merdiven altı işletmeler, bu işletmelerde yaşanan usulsüzlükler , işletmeler arasında misafirin mahremiyetini koruma konusunda yaşanan durumlar , hotellerde Spa sektörünün detaylarını tecrübe etmeme nedeniyle yaşanan eksiklikler , hotellerin SPA kanadını sadece gelir merkezi olarak görmesi en büyük haksız rekabeti oluşturmaktadır. SPA sadece bir gelir merkezi değil aynı zamanda hotelin namus (mahrem) kanadını, kimliğini oluşturur, hotelin en mahrem noktasıdır. Biz hotellerimizin en mahrem noktalarını asla yoldan şaşmadan 25 yıldır koruyoruz ve kurumsal çizgiden asla taviz vermiyoruz.Gerekli gizli denetimlerle ve kontrollerle sektörü yasal toplumun her kesimini kucaklayacak , aile ortamını ,çocuklarınızla eşinizle güvenle keyifle gidebileceğiniz noktada tutuyoruz.
Vagonları doğru raylarda periyodik kontrolleri yaparak koruyan bir lokomotifiz.
Sektör incelemeleri yaptığınızda detaylara inersek Hotel sahiplerimizin en hassas olmaları gereken bölümlerden biri olduğu aşikardır. Hırsızlık sadece para çalmak değildir, hırsızlık zaman çalmak hırsızlık misafirlere sistem dışı teklifler ve menü dışında aldığı rezervasyon dışında ek bakımlar yapmak, işletme kuralları dışına çıkarak fazla bahşiş veren misafire göre hareket ederek diğer misafirlerine ilgisiz davranmak, hamam bakımını uzatmak , rezervasyonlarla keyfi oynamak ,kendine göre almak gibi bir çok kontrole açık noktası vardır .Bu açık noktaları ANCAK SİZİNLE AYNI BÜTÇEDE AYNI SAHADA PARTNER OLARAK İLERLEYEN FİRMA ENGELLEYEBİLİR .KİŞİ DEĞİL FİRMA KURUMSALLIĞI SİSTEMİ GETİRİR.TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYAN , BİRLİKTE KAR ODAKLI- BAŞARI ODAKLI –SORUMLULUK ODAKLI İŞLETMELER KONSENSUSLAR BAŞARI SAĞLAR …
Kişi odaklı bir yöneti, yöneticinin de bu sistem içinde kaybolması hele ki sektörde deneyimi az olan bir yöneticinin elinde olan bir spa da her türlü hırsızlık ve mahremiyet ortadan kalkacaktır .Profesyonel işletmeler bu tarz sistem açıklarına anında müdahale ederek hotelin ve işletmelerin mahremiyetini ve kasasını koruma almış olacaktır .
2016-2017 ve 2018 WORLD SPA AWARDS TÜRKİYE VE AVRUPA BİRİNCİSİ: SANITAS SPA!
2015 yılında başlatılan World SPA Awards, SPA ve Wellness turizmi standartlarını yükseltmek için tasarlanmış dinamik bir ödül programı olma özelliği taşıyor. Adil ve şeffaf bir program için SPA endüstrisinden gelen yoğun talep karşısında kurulan ve hızla gelişmekte olan SPA ve Wellness sektörüne odaklanan World SPA Awards (Dünya SPA Ödülleri), alanında lider kuruluşları ödüllendiriyor. Bir anlamda bu ödül Spa Sektörünün Oscar’ı anlamına gelmektedir. Hizmet kalitesini mükemmelleştirmek ve SPA & sağlıklı yaşam turizminde yeni bir büyüme dönemini teşvik etmek için hayata geçirilen Dünya SPA Ödülleri programı; En İyi Otel SPA, En İyi Resort SPA, En İyi Wellness Retreat ve En İyi SPA Destinasyonu gibi kategorilerinde liderleri ödülleri ile buluşturuyor.
Çırağan Palace Kempinski bünyesinde verdiği lüks hizmet ile 2016, 2017 ve 2018 yıllarında, Türkiye ve Avrupa bazında ödüllere layık görülen Sanitas SPA da, layık olduğu ödüller ile buluşmasıyla 2018 World SPA Awards’a damga vuran isimler arasına girmeyi başardı. Geçtiğimiz aylarda Maldivler’de gerçekleştirilen galada, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi SPA oteli unvanına sahip olarak birincilik ödüllerini alan ve bu sayede başarısını bir kez daha kanıtlayan Sanitas SPA, hem eğitim anlayışını hem de hizmet alanını genişleterek global düzeyde fark yaratmayı ve birinciliğini taçlandırmayı hedefliyor. Buna Uluslararası zincir otellere spa markası vererek başlamıştır.

Sanitas SPA hangi denetim noktaları sonrasında başarılarını taçlandırdı?
Türkiye SPA & Wellness sektörüne öncülük etmenin yanında ayrıca Uluslararası denetim zincirleri tarafından SPA Leading Quality Assurance ve Türkiye bölge Kempinski Otelleri ve German Wellness Association Türkiye Bölge TUI Robinson Otelleri tarafından sürekli denetlenen Avrupa genelinde de yeni başarılara imza atan Sanitas SPA ayrıca sürekli gizli ve açık denetim olmak üzere kendi iç denetimlerini de yapmaktadır. İçsel sağlık anlayışını yaymak ve bu anlayışa bağlı olarak hizmet vermek amacıyla MEB Onaylı Sanitas Akademi’nin aynı zamanda Co-Founder’ı Şebnem Akman Balta, profesyonel ve deneyimli kadrosu ve kurucu ortağı Abu BALTA ile alarak başarılarını global düzeye ulaştırmayı amaçlıyor.

2018 Türkiye ve Avrupa birincisi seçilmesi ile vizyonunu ve başarısını kanıtlamayı sürdüren Sanitas Spa Seven Star Luxury Hospitality and Lifestyle Spa Award ve QM Awards ‘ da Türkiye’nin En iyi spa işletmesi ödüllerine layık görülmüştür.
Sanitas Spa olarak aynı zamanda proje danışmanlığı yapmaktasınız. Mekan kullanımı, mimari olarak oluşturulacak SPA merkezlerinin hangi özelliklerini veya neyi göz önünde bulunduruyorsunuz?
Oteller farklı ülkelerin turistlerine hizmet etmektedirler. Sanitas olarak ruhu olmayan bir spa’ nın kazandırmayacağı düşüncesindeyiz. Milletlere göre dağılımı göz önünde bulundurarak Merkez Avrupa, Orta Doğu, Denizaşırı, Rus ve Lokal pazarın ihtiyaçlarını, taleplerini ve farklı değer yargılarını belirleyerek bu değerlere göre yatırımcı ve mimar ile birlikte yönetmeliklere uygun proje planlarını ve mekanları oluşturmaktayız. Bunun için ilk önce pazarda fizibilite ,ve SWOT analizleri yapıyoruz. Ortaya çıkan beklenti ve ihtiyaçları algılayarak tasarım ve binaya göre , istenen kimliğe veya olabilecek kurumsal yapıya göre konseptlerimizi hazırlıyoruz. Sanitas Spa’nın en önemli özelliği bilgi, tecrübe, ürün ve profesyonel iş gücü ile karlılığı maksimum düzeye arttırmaktır ayrıca gider kalemlerinde de minimalize edici önlemler paketi hazırlamaktayız .Tüm yasal prosedürleri de organize ederek doğru bir işletme modeli kurguluyoruz. Bununla birlikte misafir memnuniyeti ve sadakatini sağlayarak işletmelerin kazanımlarını yükseltiyoruz. Örnek vermek gerekirse 2009 yılından itibaren Ankara Bilkent Otel Sanitas Spa A’dan Z’ye anahtar teslimi ile hizmete açtık ve sonrasında 10 yıldır süren danışmanlık hizmetimiz ile lüks ve kişiye özel hizmet anlayışımız ile Bilkent hotel’de seçkin misafirlerimizi ağırlamayı sürdürüyoruz.
Sanitas Spa olarak gerçekleştirmek istediğiniz yeni hedef veya projeleriniz var mı?
Türkiye’nin en köklü firmalarından Sports International Ryhtm Spor Klübü ve Salus Spa Cuisine ile birlikte spor, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam öğelerini bir araya getiren kuvvetli bir iş birliği kurduk. Ankara’ lı misafirlere sağlıklı yaşam konsepti ile 2019’ da hizmet vermeye başladık. Bu konseptin Türkiye’ ye yayılmasını sağlamak istiyoruz.

Özet ile biz işlettiğimiz İstanbul’da Çırağan Palace Kempinski Hotel, Bodrum’da Barbaros Bay Kempinski Hotel Sirene Luxury Hotel,Dalaman’da Robinson Tui Sarıgerme,Fethiye’de Liberty Hotels Likya ve Sentido Lykia Resort and Spa, Antalya ‘da The Dome Kempinski Hotel, Sirene Golf Hotel, Robinson Tui Nobilis Otel, Robinson Tui Çamyuva, Robinson Tui Pamfilya ve Ankara’da Bilkent Hotel Sanitas Spa’ ya bu eşsiz deneyimi ve bu özel ödüllere sahip spa farkını yaşatmak için tüm misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyarız.