Portekiz oturum izni için yapmanız gerekenler!

Portekiz’e gelip burada yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle yasal olarak burada kalıp kalamadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Yapacağınız vize ve ikamet izni başvuruları ile bunu öğrenebilirsiniz. Portekiz için göçmenlik burada kalış amacınıza ve zamanın uzunluğuna göre değişmektedir. Vize türleri farklılık göstermektedir. Başvuru yaparken kendinize uygun olan vizeyi seçebilirsiniz. Vatandaşlık hakkınız ve başvurular ile ilgili https://vatandaslik.com.tr/ detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Portekiz’e gelip kalmak isteyen AB, AEA ve İsviçre vatandaşları vizesiz olarak da kimlik kartınızın yardımı ile giriş yapabilirsiniz. Diğer vatandaşlar için ise vizeye ihtiyaç duyulabileceği gibi geçerli bir pasaporta da gereksinim görülmektedir. Yaşadığınız ülkede bulunan Portekiz büyükelçiliklerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Portekiz Göçmenlik Ofisleri de Portekiz’de ikamet izinlerinden sorumludur.

AB üyesi olmasından dolayı Portekiz AB ve AEA, İsviçreli vatandaşlara vizesiz olarak ülkeye giriş hakkı tanımaktadır. Ayrıca 3 ay boyunca bir iş bulabilir ve iş kurabilirler. İşe giren bütün AB üyesi vatandaşların Portekizli işçiler ile şartları eşitlenmektedir. Ayrıca Portekiz Schengen Bölgesinin de bir parçasıdır. Yani 26 Avrupa ülkesinden oluşmaktadır. Sadece kimlik belgeleri ile bu ülkelerin vatandaşları ülkeye rahatlıkla girebilirler. Schengen Bölgesi ülkelerini sayacak olursak Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn olarak sıralayabiliriz. AB ve EFTA vatandaşları istedikleri taktirde rahatlıkla Portekiz’e yerleşebilirler. Fakat 3 aydan fazla kaldıkları zaman bir kayıt işlemi yapmaları gerekecektir. Portekiz’de 5 yıl yaşamış AB vatandaşları daimi ikamet izni için başvuru yapma hakkına sahiptirler. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları ise 6 aylık bir zaman dilimi göz önüne alındığında 90 gün boyunca ülkeye girmeleri burada kalmalarına izin verilmektedir. bu şartlar altında Portekiz’e giriş sırasında bir vize de gerekmemektedir. Fakat 3 aydan daha uzun süre kalmak isteyenlerin mutlaka bir vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Ayrıca uzun süreli oturma izni için de başvuruda bulunabilirler.

Portekiz’in ikinci büyük şehri Porto’dur. Ayrıca bu şehrin kendine ait bir havaalanı da bulunmaktadır. Kuzey Portekiz’de Douro Nehri bulunur. Kültür ve eğlence yönünden çok zengin olan Portekiz gezilecek yerleri ile http://gezilecek.org/ keyifli zamanlar geçirmenize yardımcı olacaktır. Porto yaklaşık olarak 200.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Portekiz’e kısa süreli olarak sadece turist olarak gelecekseniz ve kalış süreniz 3 aydan daha kısa ise Portekiz Schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bu vize farklı türlere de ayrılmaktadır. İlki Havaalanı transit vizesidir. Almış olduğunuz bu vize bir havaalanından başka bir havaalanına geçişiniz sırasında Schengen bölgesine girmeden geçişinizi kolaylaştıracaktır. Bir diğer vize ise Transit kısa vadeli vize yani C vizesidir. Kısa süreli kalışlarınız için bu vizeden faydalanabilirsiniz. Son olarak da Sınırlı Geçici Geçerlilik vizesinden bahsedelim. Başvuru sırasında bahsedilen bu yerlere gitmenizi sağlayan vizedir. Eğer kişiler seyahat belgesine sahip değillerse acil durumlarda bu vizeden faydalanabilirler.