Oruçluyken daha az susamanız için sahurda ne yemelisiniz?

Malum yazın en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde oruç tutmak bir hayli zorlaşıyor. Bazılarımızı Ramazan’da oruç tutarken açlıktan çok susuzluk etkiliyor. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler Ramazan ayında uzun süreli tok kalmak için, tok tutan yemekler ve susatmayan içecekler tüketilmesini öneriyor. Peki oruçluyken daha az susamanız için sahurda ne yemelisiniz?
* Sahurda tok tutan yiyeceklerin en başında yumurta yer alıyor. Uzmanlara göre haşlanmış yumurta veya zeytinyağında pişirilmiş yumurta, zeytin ve ceviz içi ile beraber yenerek oruç esnasında sizi yeteri kadar oruç tutabilir.

* Taze veya kuru meyve çeşitleri hem yüksek lifli yapılarıyla tok tutarken vücudunuzun su ihtiyacını da karşılar. Üzüm, karpuz, şeftali gibi su oranı yüksek meyveleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.
* Semizotu, roka gibi yeşillikler ilerleyen saatlerde, oruç esnasında susatmayacaktır. Tatlı, bal, reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir. Susamaya neden olurlar.
* Evde hazırladığınız hoşaf ve kompostoları da sahurda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu içecekler hem sizi serinletir hem de su ihtiyacınızı karşılar.

* Eğer tansiyon probleminiz yoksa terleme ile vücuttan kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için 1 şişe doğal maden suyu için. Her sahurda en az 3 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.
* Su oranı en yüksek sebzelerden olan salatalık da sahurda en fazla tüketmeniz gereken yiyeceklerden. Sadece su içip yatacak olsanız bile salatalık yemeyi unutmayın.