OHAL kapsamında seyahat kriterlerindeki değişiklikler neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki MGK sonrası 81 ilde OHAL ilan edildi. OHAL kanunu, seyahatten basın özgürlüğüne, eğlence ve sosyal yaşamdan kontrollere, günlük yaşama kadar bir çok şeyi kapsıyor. Peki OHAL döneminde seyahate çıkmak mümkün mü? Bu dönemde yurt dışı ve yurt içi seyahat edecek vatandaşlar nasıl bir yol izlemeli, hani belgeleri taşımalı?
OHAL döneminde yurt içi seyahatleri:

* Kimlik belgeniz her zaman mutlaka yanınızda olsun. Yalnız tatile çıkarken değil, bu dönem her yerde çok daha sık kimlik denetimi yapılacağı için mümkünse kimliksiz hiç bir yere çıkmayın.
* Kontroller sebebiyle; havaalanları, otogarlar ve tren garlarında eskiye göre çok daha uzun kuyruklar oluşabilir. Bu nedenle yurt içi yolculuklarınızda en az 2-3 saat öncesinden seyahat edeceğiniz noktada bulunmaya gayret edin.
* Daha planlı olun. OHAL kapsamında devlet herhangi bir gün sokağa çıkma yasağı veya bölgesel sınırlama koyabilir. Mümkünse hangi gün nerede kalacağınız belli olsun. Rezervasyonlarınızı önceden yapın, döküman olarak elinizde bulundurun.

OHAL döneminde yurt dışı seyahatleri
* Yeşil ve gri pasaportlu vatandaşlar yanlarında mutlaka çalıştıkları yere bağlı olduğu kurumdan yurtdışına çıkabilir belgesini bulundurmaları gerekiyor. O belgede doğru sözcüklerin kullanılması şart. Yazının içeriğinde “Kurumumuzda çalışan personelin yurtdışına çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur” ve benzeri ibarelerin bulunması gerekiyor. SGK’dan alınan şifrelerle şahsın memur olup olmadığı, memursa emekli olup olmadığı teyit edildikten sonra yurt dışına çıkışı sağlanıyor.

* Havaalanlarında aksayan uçuşlar ve artırılan güvenlik kontrolleri sebebiyle en az 4-5 saat öncesinden havaalanında bulunmanız gerekiyor.
* Yoğunluk sebebiyle havalimanında ‘overbooking‘ olmamak için mutlaka önceden check-in yapın. Overbooking uçuşunuza fazla rezervasyon alınması demektir. Uçakta fazla yolcu olması durumunda önceden check-in yapmamış yolculara başka müsait bir uçuş teklif edilebilir. Böyle bir durumda uçuş mesafenize göre 250- 600€ arası tazminat talep edebilirsiniz.
* Yurt dışına çıkmak isteyen öğrenciler yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmalı.
* Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölümle iletişime geçiliyor ve araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa uçuşlarına izin verilmekte.