Müzik ameliyat ağrılarını azaltıyor!

Müzik insanların ruh halini etkileyebiliyor. Sinirliyken sakinleştirebilen müzik aynı zamanda rahatlatabiliyor da. İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması sayesinde ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında dahil müzik dinleyen hastaların ağrısının daha az olduğunu ve nekahet dönemini daha kolay geçirebildiğini ortaya koydu. Bilim adamları, 7 binden fazla hastanın verilerinin toplandığı ve  bazıları müziğin ağrı kesici, bazıları rahatlatıcı etkisinin araştırıldığı, 73 klinik çalışmayı değerlendirdi.

Ağrıları hafifletiyor

Ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında müzik dinlemenin ağrıların hafiflemesini, azaldığını  ve hastaya daha az ağrı kesici verilmesini sağladığı görüldü. Ayrıca müziğin ameliyat sonrasındaki endişeyi de azalttığını söylediler.

Genel anestezi sırasında bile olumlu etkileri görüldü

Bilim adamları, genel anestezi sırasında bile bu müziğin etkili olabileceğini düşünüp denediler ve bu yöntem etkili oldu. Müziğin  ağrı ve endişeyi azaltabilen basit  ve güvenilir bir seçenek olduğunu vurgulayan bilim adamları, sezaryen ve rahim içinin gözlenmesi (histeroskopi) sırasında kadınların istedikleri müziği seçip kulaklıkla dinlemesinin etkilerini araştırmak için Londra Kraliyet Hastanesi’nde pilot araştırma yürütüyor.
Araştırmanın sonuçları “Lancet” dergisinde yayımlandı.