Müzeleri keşfetmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Paris’in her bir köşesi başka bir sanatın izlerini taşırken şimdi sizi bu sanatın ilk adresi Louvre Müzesine götürüyoruz. Louvre’yi ziyaretinizde ünlü Mona Lisa tablosunu yakından incelemek fırsatını yakalayabilirsiniz. Dünya’nın gezilip görülmesi gereken onca şehri varken neden gezi rotanızı ‘gezip görülmesi gereken 10 yer’ gibi sıradan ve basit listelerle kısıtlıyorsunuz? Şimdi listenizi sizin tarafınızdan sizin için oluşturuyoruz. İşte müzeleri keşfetmenin en iyi yollarını tarif eden listemiz.
1. Kendinizi Tanıyın
Müze avına çıkmadan önce nelere ilgi duyduğunuzu sorgulayıp ona göre müze ve/veya sanat eserlerini arayın böylelikle geziniz daha keyifli bir hal alır. Aksi durumda alışılagelmiş müze turlarında sıkılma olasılığınız %90.
2.İşin Püf Noktası: Doğru Seçim
Ya aradığınız müze değilse, belki de küçük bir sanat atölyesinde veya şehrin sokaklarını dolaşırken sokak sanatlarında bulacaksınız.
3.Konsantre Olun
İnsanlar genel olarak resmin bütününü görüp ayrıntıyı kaçırıyorlar. Örneğin, Louvre Müzesi’nde 35000’in üstünde sanat eseri sergilenmekte. Hepsini görmeniz yıllar alır. Bunlardan sadece birkaçını seçin ve zamanınızı o eserlere ayırın.
4.Profesyonel Davranın
Sanat eserlerini daha farklı bir açıdan görmeniz mümkün bunun içinde profesyonel olmanız da gerekmez.
5.Acele Etmeyin
10 esere birer dakika ayırmanızdansa bir esere 10 dakikanızı ayırmanız çok daha iyidir, bir esere daha fazla zaman ayırarak o eser hakkında ne kadar çok şey keşfedeceğinize siz de inanamayacaksınız.
6.Bilgi Dağarcığınızı Geliştirin
Bunun için Google Goggles uygulamasını kullanarak sanat eserleri hakkında daha kapsamlı bilgi edinebileceğinizi biliyor muydunuz?
7.Kendinizi Hazırlayın
Chopin eşliğinde Monet eserlerini, Puccini eşliğinde Da Vinci’yi yaşayabileceğiniz bir müzik listesi oluşturun.
8.Performans Gösterilerinden Kaçının
Başta ilginç ve sıra dışı gelen bu “projeler” günümüzde kamu harcamalarının neler için kullanıldığını sorgulamamıza ve daha da kötüsü ciddi duygusal travmalara maruz kalmamıza neden olabiliyor.