Masallar diyarı Kapadokya!

Büyülü zamanların ve büyülü mekânların adresi Kapadokya güzelliğiyle de insanı etkilemeye devam ediyor. Bu diyar her mevsim bambaşka güzellikler sunan atmosferi ve 4000 yıldan bu yana yapılan şarap geleneğiyle farklı bir gezegendir. Kapadokya’da geçireceğiniz olağan üstü bir tatili, bölgeden alacağınız kimi hediyelik eşyalarla ölümsüzleştirebilir, yapacağınız kişisel alışverişlerle daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Peki, Kapadokya’da neyi nereden almalıyız? Hadi hep beraber haberimize bir göz atalım.
Seramik – Çanak – Minyatür
Kapadokya, kökeni Hititlere dayanan çanak-çömlek işlemeciğinin anavatanı olarak biliniyor. Günümüzde hala bu işin yapıldığı neredeyse tek yer.Bunun nedeni, günümüzde testi yapımında da bolca kullanılan kızıl çamurun Kapadokya’dan çıkıyor olması. Çanak-çömlek yüzlerce yıl içinde gelişip sanatsal bir kimliğe bürünerek seramik işlemeciliği adını aldı. El emeğine dayanan işçiliğiyle adeta bir görsel şölen sunarak, masallar diyarı Kapadokya’ya giden her seyahat severin ilgisini çekiyor. Birçok hediyelik eşya mağazasından ulaşabileceğiniz gibi kimi yapım atölyelerini ziyaret ederek, testi yapımı sürecine katılıp kendi özel testinizi dahi yapabilirsiniz. Bunu yanı sıra Kapadokya’nın dünyaca ünlü peribacalarının kayadan oyma minyatürleri de mutlaka alınması gereken hediyelik eşyalar arasında.
El Emeği Tekstil Ürünleri
Kapadokya, konumu gereği Anadolu coğrafyasının bütün özelliklerini ve zengin kültürel birikimini yansıtıyor. Yemekten giyime, el sanatlarından halk danslarına kadar her şey Anadolu’nun kültürel zenginliklerinden bir parça. El örgüsü çoraplar, el dokuması halılar, dekor için üretilmiş ünlü Soğanlı Bebekleri ve yöre kültürüne has şalları hiç tereddüt etmeden satın alabilirsiniz. Tüm bu eşyaları Kapadokya’nın geneline yayılmış olan hediyelik eşya mağazalarından edinebilirsiniz.
Muhteşem İkili; Şarap – Kabak Çekirdeği
Türkiye’nin en büyük şarap fabrikalarından birinin merkezi Kapadokya’da bulunuyor. Profesyonel üretimlerin yanı sıra çok sayıda ev yapımı şarap atölyeleri de bulunuyor. Şarap atölyesi ve mahzenlerine gidebilir damak tadınıza göre dilediğiniz şarabı alabilirsiniz. Kapadokya’da mağaradaki şarap mahzenlerinde şarap tatmak unutulmayan anlarınızdan olacaktır. En az şarapları kadar kabak çekirdeği de ünlüdür Kapadokya’nın. Bu ikisinin muhteşem ikili olarak anıldığını da sıkça duyarsınız. Kabak çekirdeğini ve ünlü Kapadokya şaraplarını da valizinize güvenle ekleyebilirsiniz. Yapacağınız yüklü alışverişlerde ürünlerinize yer kalmadıysa size kargo edilebileceğini de unutmayın.