Lombok Adası’na gittiğimizde ne tür aktiviteler yapabiliriz?

Lombok Adası’na gittiğimizde ne tür aktiviteler yapabiliriz?

Endonezya’da bulunan Lombok adası 2016 yılının yeni keşiflerinden biri oldu. Gizemini koruyan bu yemyeşil ada henüz turist akınına uğramamış. Bali’nin yıllar öncesi bakir hali olan Lombok adasında “ne varmış” diyenler için Lombok adasında yapılacak aktiviteleri sıraladık…
Kumsalların tadını çıkarın
Etrafı denizlerle çevrili ve henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş Lombok adası, meşhur Kuta kumsalları, şaçaklarıyla kumsalları gölgelendiren palmiye ağaçları ve şaşırtıcı doğası ile gelenlerin beklentilerinin üstünde karşılıyor. Senggigi’nin kuzeyindeki çöle benzer kumsallarıyla Malimbu ve Nipah güneybatısında Sekotong ve Taun çevresi büyüleyici atmosfere sahiptir. Ayrıca deniz ve sörf severlere Bali’yi aratmayacak kadar güzel olan ada, henüz turist akınına uğramamış ve güzelliğini bozmamışken erkenden gidip keyfini sürebilirsiniz.
Maviliklere dalın
Dalış severlere sayısız dalış noktası sunan ada da, en iyi destinasyonların başlıcaları Gili Air, Gili Trawangan ve Gili Meno’dur. Bu üç adadan herhangi birinden kıyıdan yalnızca 50 metre uzaklaşarak su altı cenneti ile göz göze gelebilirsiniz.
Dalgalarla dans edin
Lombok adası sörf severlere sadece birkaç seçenek sunmakla kalmıyor. Sörf için oldukça özel olan Ekas Koyu’nun ister iç kısmında ister dış kısmında sporunuzu yapabilirsiniz.
Aktif volkanın eteğinde trekking yapın
Bir çok adası doğal yağmur ormanları ile kaplı olan Endonezya. Sanırsınız ki sadece ormanla kaplı. Bu da aslında Lombok’un eko turizm ve macera turizmi için ne kadar ideal bir yer olduğunun bir başka kanıtıdır. Rinjani dağının yamacındaki Sendang Gile şelalesi, Lombok merkezindeki Benang Stokel ve Benang Kelambu şelaleleri, pirinç tarlaları ve ormanı geçtikten sonra ulaşılan Air Jeruk Manis ve daha nicesi trekking yaptığınız süre boyunca mola vereceğiniz anlar yaratmanıza sebep olacak kadar mükemmeldir.
Dağ tırmanışı
Lombok adası, deniz seviyesinden 3726 mt yüksekliğinde. Ada’nın en meşhur volkanı olan Mt.Rinjani aynı zamanda Endonezya’nın en yüksek ikinci volkanı olma özelliğine sahiptir. Bu durumda her yıl on binlerce tırmanışçıya ve trekking severlerin tercihi oldu. Dağın tepesinde yer alan güzeller güzeli Segara Anak krater gölü de yine görülmeye hak eden yerlerdendir.
Tarihi yerler ve tapınaklar
1714 yılında Kral Anak Agung Ngurah tarafından inşa edilmiş, Müslüman ve Hinduların bir arada ibadet ettiği dünyadaki nadir yerlerden bir tanesi olan Pura Lingsardır. Mataram kasabasının 6 km kuzeyindeki Lingsar köyündeki bu tapınak Aralık ayının ortasında Perang Topat festivaline ev sahipliği yapıyor.