Küba’da yaşamak için 8 Neden

1. Klasik araba cenneti
Klasik arabaları seviyorsanız ki sevmediğini beyan eden bir vatandaşımızı henüz tarih yazmamıştır. Küba tam bir klasik araba cenneti, gidin yerleşin kurtulun her gün çıkan yeni modellerden.

2. Sanırsın Anadolu’nun bağrı
İnsanlarıyla da Küba, adeta bir Değirmencik adeta bir Kırıkhan sanırsın Anadolu’nun bir beldesi. Sıcakkanlı, misafirperver, dost canlısı pamuk şeker gibi vatandaşlar. Küba’ya yerleşince sanki hiç Türkiye’den ayrılmamış gibi hissedeceksiniz.

3. Sokaklarına kurban Havana
Havana sokakları da size hiç yabancı gelmeyecek. O binalar, o sokakların atmosferi, o doku, o koku… Havana sokaklarını turlarken, eski bir İstanbul mahallesinden geçmiş gibi hissedeceğiniz kesin. Bu hissiyatı hayatınız boyunca yaşamak için Küba doğru adres.


4. Yemek kültürü

Tamam Anadolu mutfağıyla asla bir olamaz ama alışkanlıklar açısından sizi sudan çıkmış balığa çevirmeyecektir Küba. Onlar da etin yanına pilav, hatta pilavın üstüne fasulye koyuyorlar. Çorbaya ekmek bile bandıkları oluyor, öyle bizden öyle içimizden bir yeme içme kültürüne sahipler.

5. Musiki

Şimdi biz tabii Türkiye’de nasıl bir sosyal hayatımız olursa olsun arada bir fasıldır, sıra gecesidir, kadınlar matinesidir yapmazsak rahat edemeyiz. Küba’da haliyle bir tatlı huzur almaya Kalamış’tan gelmek mümkün değil. Bir Dede Efendi, bir Zeki Müren bulmak zor. Ama Buena Vista Social Club var, tadından yenmez. Kurun sofrayı geçin karşılarına oturun dinleyin. Kah ağlayın, kah alkış tutun. Maksat muhabbet olsun…

6. Sağlık bedava
Öyle sigortalı, sigortasız ayrımı yok. Efendime söyleyeyim şu kadarını sigorta karşılıyor, bu kadarını siz ateş edeceksiniz gibi beklentiler yok. Küba’da sağlık sistemi kökten çözülmüş, bedava yapılmış tüm hizmetler. Küba’da her 220 kişiye bir doktor atanmış ve ameliyat dahil her türlü operasyonu yapıyorlar.

7. Eğitim de bedava
Tamam okul üniformaları izci kampını andırıyor olabilir ama bedava eğitim hizmeti sunuluyor Küba’da. Parayla mezun olmak diye bir şey yok, herkesi devlet okutuyor ve okuyan çalışıp kazanıyor. “Beleşse kalitesizdir o” demeyin UNESCO , Küba’nın eğitim sistemini dünyada 16. sırada görüyor. Aynı listede ABD 25. sırada, siz düşünün Türkiye kim bilir kaçıncı sırada!


8. Evsiz yok!

Her ülkede sokaklarda yaşayan, yatan birilerini görmek mümkün. Türkiye’de bu durum giderek vahim bir hale gelirken Küba’da sokakta sadece sokak hayvanları kalıyor ve devlet bu sokak hayvanlarının tüm bakımlarını üstleniyor! ABD’de 600.000 insan sokakta yaşıyor varın siz düşünün ülkedeki huzuru refahı!