Köpekler nasıl yıkanmalıdır?

Hiç şüphe yoktur ki, köpek sahibi olmak çok büyük bir sorumluluk gerektirir. Köpek sahibi olmaya karar veren kişiler için en önemli unsur, kuşkusuz ki köpek bakımını uzun yıllar üstlenmeyi göze almalarıdır. Köpek bakımı, egzersizden, yıkamaya, beslenmeden, eğitime bir çok adımı kapsar. Peki köpeklerimizi yıkarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
* Öncelikle veteriner hekiminizin önermiş olduğu şampuanı satın almalısınız.
* Yıkama işlemi, hayvanı ılık suyla ıslattıktan sonra şampuanı döküp köpürterek yapılmalı. Tabii gözlerine şampuan kaçmamasına dikkat edin.

* Köpeğinizin tüm vücudunu şampuanladıktan sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Bol ılık su ile köpeğinizi durulayabilirsiniz. Köpeğiniz çok fazla kirliyse şampuanlama işlemini bir kez daha tekrar edebilirsiniz.
* Köpeklerin çoğu tam olarak alışana kadar, yıkanmayı sevmezler. Köpekleri yıkanmaya alıştırmak için, onun yıkanmayı güzel şeyler ile hatırlamasını sağlayın. Örneğin ona banyoda sevdiği şeylerden ikram edebilirsiniz.

* Köpeğiniz uzun tüylüyse, yıkamadan önce tüylerini tarayın. Bunu yıkamadan sonra ve kuruduktan sonra tekrarlayın.
* Banyo öncesinde köpeğinizin kurulama havlusunu hazırlayın. Çünkü yıkama bittikten sonra, sizi beklemeden silkelenecektir.