Köpekler hakkında şaşırtıcı bilgiler!

Köpekler hakkında şaşırtıcı bilgiler!

İnsanların sadık dostu köpekler, doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar. Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir. Sevimli dostumuz olan köpeklerle ilgili bazı ilginç bilgileri sizlerle paylaşıyoruz;
* İnsanların parmak izlerinden ayırt edilebilmesi gibi, köpekler de burun izlerinden ayırt edilebilir. Kısacası her köpeğin burun izi farklıdır.
* Köpekler 250 kadar komutu öğrenebilirler, beşe kadar sayabilirler ve basit matematik işlemleri yapabilirler.

* Köpekler, hasta olduk­larında veya bağırsak kurtları varsa ot yerler.
* Köpeklerde hemen hemen hiç ter bezi yoktur. Bu yüzden hiç terlemezler. Yalnız sıcak zamanlarda dillerini ağızlarından sarkıtarak hararetlerini dışarı atarak serinlerler.
* Köpekler hayvanlar aleminde tek bakışla insanların kızgın, mutlu ve üzüntülü olduğunu anlayabilen tek hayvan cinsidir.

* Çikolatanın içinde bulunan teobramin kimyasalı, köpekler için zehirli bir maddedir. Köpeklerin tatlı şeyler yemesi onlara ciddi zararlar vererek ölümüne bile neden olabilir. Bu yüzden köpeklerinizi tatlı gıdalardan uzak tutun.
* Rusya’da köpekler metro sistemini kullanarak şehrin daha rahat yiyecek bölgelerine seyahat etmeyi öğrenmişlerdir.

* Köpeğinizin tüylerinin sağlıklı ve parlak olmasını istiyorsanız, ona çiğ yumurta verin.
* Şimşek ve yıldırımın değişik ses frekansları köpeğinizin kulağına zarar verebilir.
* Yani genellikle yavru köpeklerde görülen kuyruk kovalama davranışı şapşallıklarından değil, genelde can sıkıntısından kaynaklanmaktadır.