Komşu Yunanistan’da neler yenilir?

Yunanistan-Yemekleri

Gerek yakınlığıyla gerekse de son yıllarda çıkartılan kapı vizesi uygulaması ile bu yaz ülkemizin tatil adresi olacak ülkelerden Yunanistan! Yunanistan’ı sadece yakın olmasından dolayı değil; mükemmel doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi gezilecek yerleri, temiz plajları ve lezzetli deniz ürünleri Yunanistan’ı tercih sebeplerimiz arasında geliyor. Bu yazımızda Yunanistan gezilecek yerleri tanıtmayacak farklılık yaparak Yunanistan tatilinizde neler yemeliymişiz bunları yazacağız. Yani bu yazıda yediğimiz içtiğimiz sizin… Bakalım komşuda neler yemeliymişiz…

1- Greek Salad
Yunanistan’da hemen hemen tüm restoranlarda özel olarak hazırlanarak önünüze gelecek bu muhteşem tattaki Yunan Salatasının malzemelerini bulmak kolay fakat lezzeti enfes. Bildiğimiz domates ve salatalığı büyük büyük doğruyorlar. Üzerine de bir “Feta peyniri” koyarak Greek Salad taçlanıyor.
2- Ahtapot Izgara
Vallahi ne yalan söyleyelim aynı deniz bizde de olmasına rağmen Yunanlılar deniz ürünlerinde adeta döktürüyorlar. “Denizden babam çıksa yerim” diyenler bir de Yunan’a buyursunlar. 🙂 Ahtapot ızgara ahtapodun en leziz hali olarak biliniyor. Izgaraya girmeden önce ahtapotlar güneşte 1-2 gün kurutuluyor.
3- Kalamar tava
Kalamar tavayı Türkiye’de birçok noktada yemişsinizdir. Fakat Yunanistan’da bu bildiğiniz yöntemden farklı olarak yapılıyor. Kalamarlar sadece bacakları ile servis ediliyor. Büyük kalamarlar bacakları kesilerek servis ediliyor. Bebek kalamarlar kesilmeden servis ediliyor. Lezzeti çok güzel mutlaka tatmalısınız.