Kivi ile yapabileceğiniz lezzet dolu tatlar!

Kivi ile yapabileceğiniz lezzet dolu tatlar!

Turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahip olan kivi, insan sağlığı açısından da oldukça faydalı. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde bolca yetişen bu meyvenin anavatanı ise Çin‘’in güneyinde yer alan “Yangste” adı verilen vadidir. Eskiden pahalı ve egzotik bir meyve olarak bilinen kiviyi pek çok kişi de mayhoş tadından dolayı sevmez. Ancak vereceğimiz bu tarifler kiviyi sevmenize yetecek.
1)Kivili Dondurma: Malzemeler; 8 adet çilek ince dilimler halinde kesilmiş, 2 adet kivi ince dilimler halinde kesilmiş, kivi ve çilek suyu. Dondurma kalıplarının içine dilimlenmiş çilek ve dilimli kivileri koyun. Meyvelerin üzerini kapatacak şekilde her kalıba çilek-kivi suyu dökün. 1-2 saat buzdolabında bekletin.
2)Kivili Parfe: Malzemeler; 1 paket krem şanti, 1 su bardağı soğuk süt, 3-4 adet kivi, 2 adet ananas, 1 paket minik halleyler, 2 avuç ceviz içi. 1 paket krem şantiyi soğuk sütle çırpın ve dondurucuda soğutun. Tüm malzemeleri küp küp kesin. Dondurucudan çıkarttığınız krem şantiyle karıştırıp kuplara aktarın. Buzdolabında en az 3 saat beklettikten sonra servis edin.

3)Kivili Cipsler: Kivileri dilimleyip, fırınlayın. Sonra da afiyetle yiyin.
4)Kivili Meyve Dolması: Kivilerin içini boşaltıp, çıkan kivileri minik minik doğrayın. Çilek ve ananasları yine küçük küçük doğrayıp kivilerin içine ekleyin. Yarım limonu sıkıp bu karışıma ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırıp, kivilerin içini doldurun.