Bu kazak vücut ısısına göre renk değiştiriyor!

İtalyan moda evi Stone Island’ın ısıya maruz kaldığında renk değiştiren termokromik renk pigmentleriyle ürettiği örgü kazak, adeta bir bukalemun gibi İtalya’da dikkatleri üzerine çekti. Sadece kısa bir süreliğine görücüye çıkan bu kazak koleksiyonunda kullanılan iplikler hava sıcaklığı değiştikçe renk değiştirme özelliğine sahip. Stone Island’ın kazakları çift katmanlı olacak şekilde dokunuyor. Dış katman termokromik ipten iç katmansa yüzde yüz yün iplikten oluşuyor.

Dış katmandaki termokromik ip, renk değiştiren pigmentlerin normal tekstil pigmentleriyle harmanlanmasıyla elde edilen bir boya ile renklendiriliyor. Dışarıdaki sıcaklık yükseldikçe termokromik pigmentler transparan hale geliyor ve normal tekstil pigmentleri kendi rengini koruyarak görünür hale geliyor. Böylece kazağın çıplak gözle görülen rengi değişikliğe uğruyor.

Ancak koleksiyonda yer alan kazaklarda ortam sıcaklığının değişimi ile tam anlamıyla renk değiştirmiyor. Kazakların sadece belirli bölgelerinde gradyan bir renk değişimi oluyor. Bu tonlar kazağın seçilen rengine göre sarıdan turuncuya, açık yeşilden asker yeşiline ya da fildişinden antrisite uzanıyor.