Kaş Gezilecek Yerler

Kaş’a Antalya yolu üzerinden gelirken yukarıdan görünen manzara insanı büyüler: Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, tam karşıda Meis, İnceburun ve Uluburun yarımadaları… ilçeye girişi sağlayan anayol Merkez Cami’ye kadar uzanır; sağlı sollu dükkanlar eşliğinde iki ayrılır ve yat limanını iki koldan kucaklar. Balıkçı tekneleri ve yatlar küçük limanda nazlı nazlı salınırken; Cumhuriyet Meydanı, etrafındaki dükkanlar, bar ve restoranlarla Kaş’ın nabzının attığı yer olarak devamlı hareket halindedir. Meydan bir anlamda eski şehrin kalbi, Kaş’ın küçük caddelerine ve şirin ara sokaklarına akışın sağlandığı merkezdir.

Bu küçük caddelerin en ünlüsü, en güzeli Uzunçarşı Caddesi’dir. Uzunçarşı, bugün dükkan olarak işletilen eski evleri, begonvillerle sarmalanmış kahverengi ahşap balkonları ve kedileriyle sizi kendine aşık eder. Cadde boyunca sağlı sollu bağlanan sokaklardaki eski evler, bahçeli restoranlar ve bunların arasına serpilmiş çiçekler, bambaşka bir dünyanın kapılarını açar. Uzunçarşı Caddesi’nin bitiminde, Kaş’ın simgesi olan Aslanlı Lahit (MÖ 4. yy), caddenin güzelliğine güzellik katar. Mezarın ardından hemen sağa dönünce, Kaş’ın en nezih restoranlarının bulunduğu sokağa çıkarsınız. Bu yoldan sağa devam ederseniz, yine Cumhuriyet Meydanı’na ulaşırsınız. Meydanın öteki ucundaki Merkez Cami’den yukarıya, batı yönündeki Çukurbağ Yarımadası’na devam ederseniz sol tarafta Helenistik Mabedi, yolun iki tarafında çiçeklerle süslü pansiyonları, kayalık kıyı şeridini ve hastaneyi görebilirsiniz. Hastaneye gelmeden önce, sağda, yokuşun sonunda göreceğiniz Kilise Cami, muhteşem konumuyla kente tepeden bakar. Hastaneyi geçince sağ yamaçta zeytin ağaçları arasındaki antik tiyatroda güneşin batışını izlemek apayrı bir zevktir. Bu tiyatro, 26 oturma sırasına sahiptir ve sahne binası yoktur. Günümüzde hâlâ kültürel amaçlarla, şenlik ve festivallerde kullanılan tiyatronun yukarısındaki Antiphellos Nekropolü’nün çevresinde, mezar kalıntılarlyla karşılaşabilirsiniz.

Yarımadada gezmeye devam ederseniz, keçi sürülerini, arı kovanlarını ve çeşit çeşit yaban çiçeklerini görebilirsiniz. Kayalık sahil şeridi boyunca otel ve pansiyonların yer aldığı yarımadada, turizm sezonunda dolmuşlar yarım saatte bir ring servisi yapmaktadır. Cumhuriyet Meydanı’nın güneydoğu köşesinden Hükümet Caddesi’ne doğru çıktığınız zaman sağlı sollu dükkan, bar ve restoranlar eşliğinde Küçük Çakıl’a ulaşırsınız. Küçük Çakıl, plajların ve genellikle otel ve pansiyonlarının bulunduğu koydur. Yolun devamı, daha geniş bir koy olan Büyük Çakıl’a gider.