İstanbul’da sizi rahatlatacak spor yerleri nereler?

Şehrinizdeki havadan ortamdan veya fitness salonlarından bunaldıysanız ve bulunduğunuz yerden çok da uzaklaşmadan doğayı bir dolaşmak istiyorsanız, İstanbul’a yakın spor yerleri sizleri bekliyor. Trekking, rafting veya isterseniz kayak sporuna aşık olun En fazla birkaç saat içerisinde kendinizi başka bir dünyada gibi hissedeceksiniz. Hem sporla hem de doğanın güzellikleri ile bir arada olmayı kim istemez ki? Tüm hayallerinizi ve gerekli olan ekipmanları hazırlamaya başlayın.
1- Nüzhetiye’nin Kestane Ormanlarında Trekking;
İstanbul’a sadece 120 km uzaklıktadır. Samanlı dağının 600 metre kadar zirvede bulunan orman köyü Nüzhetiye, trekking hastalarının gizli mabetlerinden. Ormanların arasından akan şırıl şırıl sesli akarsu, dere, şelale ve dağın meyveleri arasından yürüyüş yaparken duyduğunuz o kuş sesleri daha önce hiç duymadığınıza emin olun. Köyün girişinde bulunan alabalık çiftliğinin ve yanında bulunan patikadan başlayan rota, Nüzhetiye Şelalesi’nde son buluyor. Bir gün yolunuz eğer buraya düşerse mutlaka ziyaret etmeden ayrılmayın.

2- Kartepe’de Hem Kayak, Hem Snowboard, Hem Trekking, Hem ATV;
Kış turizmin son zamanlarındaki gözdelerinden birisi de Kocaeli’ne bağlı olan Kartepe’dir. Bütün etrafı kestane, meşe, çam, fındık ormanları ile çevrili zirve Marmara Bölgesi’nin 3. yüksek noktasıdır. Tam olarak 140 km uzaklıkta olan zirveye ulaşım ise bazen tuzlama yapıldığından dolayı çoğu zaman sorunsuz başarabilir. Kartepe’de tek Ski Pass ile sizler zorluğun derecesini değiştirerek bütün pistlerin hepsini deneyerek dilediğinizde kayabilir ve tadına varabilirsiniz. Fakat Kartepe sadece kayak merkezi değil. Bahar veya yaz aylarının ılık havalarında Maşukiye, Suadiye gibi birbirinden harika köyleri içinde barındıran rotalar sunuyor.

3- İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda Kamping;
İnanmayacaksınız ama gerçek; Dünyadaki amazon ormanlarından sonra en büyük longoz ormanına İstanbul’dan sadece 3 saate ulaşabilirsiniz. 190 km uzaklıkta olan İğneada Longoz ormanları, yok olma ihtimaline karşı koyan, akıla durgunluk verecek güzellikte bir ekosistem. Bu civarda ücretsiz kamp kurabileceğiniz tesis bulunduğu gibi, gözünüzün kestiği yeri ve canınızın istediği yere çadır kurabilirsiniz.

4- Melen Çayı’nda Rafting;
İstanbul’a yaklaşık olarak 210 km yani ortalama ile hesaplama gerekirse 2 saat kadar uzaklıktaki Melen Çayı, 13 km kadar rafting parkuru ve 3+1 zorluk dereceleri ile özellikle bu sporla yeni tanışanlar için güvenli ve sağlıklı bir deneyim imkanı veriyor. Nehirde rafting için ise elbette en güzel zaman, kar sularının erimeye başladığı Mart ve Nisan aylarıdır. Ve gerçekten enerjik bir insansanız ATV ve paintball ile güne kaldığınız yerden eğlenerek devam edebilirsiniz.

5- Dupnisa Mağaraları’nda Yürüyüş;
Elbette mağarada spor yapmak mümkündür. Gerçek bir doğa harikası görmek istiyorsanız İstanbul’a 230 km uzakta olan Dupnisa Mağarası sizleri ziyarete bekliyor. Trekking ve mağaracılık ile yakından ilgilenenler için unutulmaz bir macera olacağına eminiz. Ve aynı yaklaşık 60 bin yarasaya da ev sahipliği yapıyor. Ve mağara içerisinde nehir ve derinliği tam olarak 2 metreye kadar yaklaşmaktadır.