İstanbul’da fasıl dinlemek için en iyi mekanlar!

Her ne kadar fasıl kültürü dejenere olmuş olsa da müdavimlerini çekmeye devam ediyor. Kalabalık arkadaş ortamlarının tercihi, yaz kış demeden gidilebilecek olan fasıl mekanları kuşkusuz felekten bir gece çalabileceğiniz yerlerdir. Biz de sizlere İstanbul’un fasıla doyacağınız mekanlarını listeledik;
Kör Agop – Kumkapı: 1938’den beri hizmet veren bu mekan, İstanbul’un en eski meyhanelerinden. İki katlı, müstakil, 150 yıllık bir Kumkapı binasındaki lokantada büyük kısmı Loncalı Romanlardan oluşan altı kişilik bir saz ve fasıl heyeti var. Ekip, keman, ud, darbuka, kanun, def, klarnetten oluşuyor. Darbuka ve klarnet daha çok yaz gecelerinde dükkanın önünde yapılan fasıllarda kullanılıyor.

Mor Meyhane – Beyoğlu: Renkli fasıl ekibi ile Pazartesi’den Perşembe’ye eğlenebileceğiniz bir mekan. Kına ve bekarlığa veda partisi denilince akla ilk gelen yerler arasına giriyor.
Zarifi – Beyoğlu: Burası haftanın yedi günü fasıl sevenlere açık. Dört kişiden oluşan saz heyeti şarkılarını söylerken siz de muhteşem şarkılara eşlik edeceksiniz. Bu arada isteyenlere kendi mönülerini yaratma imkanı da veriyorlar.

Krepen’deki Kadirin Yeri – Beyoğlu: Nevizade’de eli yüzü düzgün, keyifli bir mekan. Hem sadece hafta sonu değil her akşam fasıl var. Yabana atılamayacak lezzette mezeleri bulunuyor.
Boncuk – Beyoğlu: Nevizade deyince akla ilk gelen meyhanelerden Boncuk. Ermeni mutfağı ağırlıklı bir menüye sahip. Tercihiniz Ermeni yemekleri ve mezeleriyse ya da bu mutfağı merak ediyorsanız Boncuk’a mutlaka yolunuzu düşürün.

Ziyade Fasıl – Suadiye: Açıldığı günden beri aynı ekip ile çalışmaya devam ediyor. Farklı fasıl programlarına yer verilen mekanda Roman dans grubunun performanslarıyla da eğlenmek mümkün.
Cumhuriyet Meyhanesi – Beyoğlu: Levhasında ‘Gazi’den beri’ yazan mekânda her 10 Kasım’da Atatürk’ün masası, Kulüp Rakı, 09.05’i gösteren bir saat ve beyaz leblebiyle hazırlanıyor. Mekânın ilk iki katında Türk Sanat Müziği çalıyor. Canlı müzik ve fasıl havanızdaysanız, üçüncü katta aradığınızı bulabiliyorsunuz.

Levendiz Rum Meyhanesi – Ortaköy: Ortaköy’de hizmet veren mekân genelde gece kulüplerinin olduğu semte ayrı bir hava katıyor. Yunan mutfağının hakim olduğu meyhaneye oturduğunuz anda İstanbul ve Boğaz manzarası karşınızda, üstüne de fasıl; değmeyin keyfinize.