Issız Kent Zagreb

Birçok güzel yer gezmiş ve görmüş olabilirsiniz, ama Zagreb’i atlamamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Issız bir kent gibi görünsede esasen ıssız bir kent değil sakin bir kent burası.
Doğa severseniz mutlaka günün birinde rotanız bu kente çevrilmeli zira bu kent tam anlamıyla yeşilin hakim olduğu bir kent. Yaz aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız şehrin sakinliği dikkatinizi çekebilir. Ulaşım bakımından oldukça basit bir sisteme sahip. Havalimanından şehir merkezlerine giden otobüsler mevcut, kişi başından fiyat baz alındığında ise yaklaşık 4 euro civarında bir rakamla karşılaşıyorsunuz. Mevcut otobüslerle şehre varmak yaklaşık yarım saatinizi alacak. Otobüsler sizi otogora bırakıyor, dilerseniz yolunuza yürüyerek devam edebilir yada tramvayı kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşım sistemleri genel olarak tramvay sayesinde gerçekleşiyor, şehrin en güzel ve rahat yanı turistik bölgeler genel olarak birbirlerine yakın mesafede yer alıyor. Şehrin ilginç ama bir o kadar güzel diğer yanı ise evler ve dükkanlar odaya dönüştürülüp dışarıdan gelen turistlere oda gibi kiralanabiliyor. Eğer konumu ve dekorasyonu güzel bir odaya denk gelirseniz kaçırmadan tutmanızı tavsiye ederiz. Böylece sıradan ve hoş anılarla dolu bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Şehrin giriş sokağı sizlere pasajı anımsatabilir, fakat sokaklarıda şehir kadar göz alıcı.
Şehrin kalbinin attığı yer Ban Jelacic Meydanı. Zaten şehrin gezilecek kısımları bu meydan etrafında çevrelenmiş vaziyette. Şehir iki kısımdan meydana gelmekte, bunlardan biri yukarı şehir yani Gronji Grad ve aşağı şehir yani Donji Grad. Şehrin üst kısmında Kaptol ve Gradec bölgeleri olarak adlandırılan kısım mevcut. Aşağı kısımda ise Ilica caddesi yer alıyor, gezi turunuzu iki kısma ayırabilir ve sırasıyla bu bölgeleri turlayabilirsiniz. Meydanın üst kısmında yer alan meşhur pazar Dolac pazarını mutlaka görmelisiniz. Alışagelmiş pazar anlayışımızdan farklı olarak sessizlik ve düzenin hakim olduğunu görüyoruz. Şehirde birbirinden güzel klıseler mevcut ama bizim size tavsiyemiz Museum of broken. Bitmiş ilişkiler müzesi olarak adlandırılan bu müze biten ilişkilerinden arda kalan eşyaların sergilendiği bir müze, size ilginç ve duygu dolu dakikalar yaşatabilir.