Ilgaz, Kastamonu

Ilgaz kayak merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 m olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar sürmektedir.
Ilgaz kayak merkezinde 2 adet pist bulunmaktadır. Ilgaz kayak merkezinde 1 nolu piste hizmet veren chair lift otelin hemen  önündedir. Kayak merkezinde 1.400 m’lik 2. pistte tele ski bulunur ve tüm  pistlerde toz karda kayak yapılabilir. 2. pistin zirvesi olan 2.010 m’de zirve kafe bulunmaktadır. Ilgaz kayak merkezinde 1. pistte gece kayağı yapma imkanı da vardır. Ayrıca Ilgaz kayak merkezinde 350 m’lik bir baby lift de bulunmaktadır.

Ilgaz kayak merkezi Ankara’ya 210, İstanbul’a 460, Kastamonu’ya 40 km uzaklıktadır.
NASIL GİDELİR
Ilgaz kayak merkezine ulaşmak için İstanbul’ dan gelişte Ankara otobanı ile Gerede çıkışına geldikten sonra, Karabük yoluna girilir, 30 km sonra Samsun – Çankırı yönüne sapılır. Yaklaşık 130 km sonra Ilgaz-Ankara-Samsun-Kastamonu sapağına ulaşılır. Ankara yönünden gelenler ise, Çankırı, Ilgaz yolu ile aynı sapağa ulaşabilirler. Sapaktan Kastamonu yönüne döndükten 25 km sonra, Karayolları  Ilgaz Bakımevi’nin bulunduğu zirveye ulaşılır. Buradan itibaren Kastamonu  yönüne doğru 2 km’ lik inişten sonra Ilgaz Dağı Milli Parkı yol ayrımına  gelinir. Buradan Ilgaz kayak merkezi sadece 1.5 km’dir.