Hedef Şehirler Endeksi 2015’te Londra yine birinci!

Her yıl şehirlerin uluslararası anlamda ziyaretçi girişlerindeki rakamlardaki değişim baz alınarak yapılan raporlamada “Hedef Şehirler Endeksi 2015” te, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden İngiltere’nin başkenti Londra son yedi yılda ki raporlarda olduğu gibi beşinci kez liste başı oldu.

MasterCard sponsorluğunda artık gelenek haline gelen ve turizm anlamında en önde gelen destinasyonların bulunduğu 132 şehir incelendi. Ve bu yılda “Hedef Şehirler Endeksi 2015″ raporunda yılın sonuna kadar şehirlerin uluslararası faktörlerde ziyaretçi sayılarındaki değişim ve turizm geliri potansiyelleri sistematik bir şekilde karşılaştırmalı olarak raporlandı.

Hedef Şehirler Endeksi 2015’te toplam 18,82 milyon ziyaretçiyle listenin ilk sırasında Avrupa’nın göz bebeği Londra üst üste 7 yılda 5.kez liste başı olmayı başardı. Londra’yı 18,2 milyon ziyaretçiyle Bangkok, 16 milyon ziyaretçiyle Paris takip ediyor. Dördüncü sırada ise 14,25 milyon ziyaretçiyle Dubai geliyor. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken kenti Londra, doğal olarak Avrupa’da da birinci sıradaki yerini korudu. 2015’te 12,56 milyon ziyaretçi beklentisiyle dünyanın en çok ziyaretçi çeken kentleri arasında beşinci sırada İstanbul yer alıyor. İstanbul’un turizmde büyüme rakamları göz dolduruyor. 2014’te toplam 11,27 milyon ziyaretçi alan İstanbul’un, ziyaretçi sayısının 2015’te %11,4 oranında büyüme kaydedeceği hesaplanıyor. Bu büyüme, tüm dünyada listelenen ilk 40 şehir arasında en yüksek oran olarak dikkat çekiyor.

İstanbul bu yılki turizm büyümesiyle Singapur ve New York’u geride bırakarak 2014’te elde ettiği yedinci sıradan beşinciliğe yükseliyor.