Havuz temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler!

Havuz temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler!

Yaz aylarının vazgeçilmezidir havuz! Havuz temizliği atlanmaması gereken önemli bir konudur.Havuz temizliği rutin olarak yapılmayan yerlerde suda çoğalma şansı bulan mikroplar ve bakteriler insan sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Tifo, dizanteri, mantar enfeksiyonları ile göz, kulak, burun, boğaz ve deri enfeksiyonları havuzlardan bulaşabilen hastalıklardır. Bunu engellemek için havuzlar düzenli olarak temizlenmelidir. Peki havuz temizliği yapılırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
* Havuz temizliği için öncelikle suyun pH değeri ölçülmelidir. İdeal pH değeri 7,2-7,8 aralığında olmalıdır. Suyun pH değeri, bu aralıkta bir değere getirilmelidir. Bu ayarlamadan sonra klor, yosun giderici ve sıvı topaklayıcı havuz suyuna ilave edilmelidir.

* Havuz kullanımında yapılan en büyük yanlış, kışın suyu tamamen boşaltmaktır. Kışın meydana gelen soğuk etkisiyle oluşan don olaylarında havuzunuzun zarar görmesine yol açar.

* Havuzun filtresi düzenli olarak temizlenmelidir, böylece saç ya da deri kalıntıları suya karışmamış olur. Her gün ters çevrilerek temizlenmelidir, onun dışında haftalık ve aylık periyotlarla kontrolü yapılmalıdır.
* Havuzun süzgeciyle havuz üzerindeki yapraklar ve diğer tozlar toparlanılabilir.