Haşhaştan Gelen Lezzet

Çaylarınızın yanına yakışacak ve misafirlerinize seve seve ikram edeceğiniz haşhaştan gelen mükemmel lezzet haşhaşlı çöreği bugün sizler için ele aldık.
Yapımı basit, fakat lezzeti basit olmayan çöreğimizin malzemesi ve yapımı ise şu şekilde, işte hep beraber göz atma vakti.
Malzeme
6 su bardağı un
1,5 yemek kaşığı toz maya
1,5 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar su
İç Malzemesi
Sıvı yağ dövülmüş haşhaş
Hazırlanışı
Un yoğurma kabına alınır. Bir tarafta ılık suyla şeker ve toz maya mayalanır. 5 dakika bekletilen maya ve şeker una katılır ve yoğurulur aldığı kadarıyla ılık su eklenir. Kulak memesi yumuşaklığında elde edilen hamur mayalanmak için 45 dakika bekletilir. Bu arada yağ ile haşhaş bi kapta karıştırılır. Mayalanan hamur 3 bezeye ayrılarak oklava yardımıyla biraz açılır üstüne haşhaşlı karışımdan sürülür. Kenarlardan içe doğru katlanarak kare şekli verilir hamur tekrar aynı büyüklükte açılır ve harçtan yine sürülür. Sonra hamur rulo halinde sarılır. 3 parmak kalınlığında kesilerek tepsiye yerleştirilir diğer hamurlarda aynı şekilde yapılarak tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı ve birazda haşhaşlı harç sürülür. 180 derecede 20-25 dakika pişirilir.