Hangi dans hangi ülkeye ait?

Hangi dans hangi ülkeye ait?

Müzik nasıl ruhun gıdası ise, dans da bu ruhu harekete geçiren en önemli unsur. Dans etmek, eğlenceli olmasının yanı sıra sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Peki çok fazla çeşitliliğe sahip olan dans türlerinin kökenlerini biliyor muydunuz? Biz araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz;
Samba: Samba dansı, samba müziğiyle 19. yüzyıldan beri yapılan Brezilya kökenli bir danstır. 2/4 ve 4/4 ölçüleri ile yapılan hem salon hem de sokak dans türüdür. Dizlerin hahifçe bükülerek dans edilmesini öngören figürlere sahiptir.

Tango: Tango, aşk ve tutkunun dansı olarak günümüzde severek uygulanan, en çok icra edilen dans türlerinden biridir. Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.

Vals: Vals, “dansların kralı” olarak da adlandırılan bir dans türüdür. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir. Avusturya’ya ait geleneksel bir danstır.
hangi_dans_hangi_ulkeye_ait_3
Salsa: Salsa, birçok popüler müzikte olduğu gibi Afrika’nın yeni dünyanın kozmopolit kültürü ile buluşmasından ortaya çıkmıştır. Salsa tarihine baktığımızda, 1930-1940’lı yıllarda Küba’da başladığı söylenmektedir.
hangi_dans_hangi_ulkeye_ait_4
Hula dansı: Hawaii’nin geleneksel dansı olan bu dans türü, Polinezya kökenlidir.