Hakkari “Merga Bütan Kayak Merkezi”nde düzenlenen kar festivali!

Hakkari “Merga Bütan Kayak Merkezi”nde düzenlenen kar festivali!

Hakkari, Türkiye’nin en yüksek rakımlı illerinden ve kar yağışının en yoğun yaşandığı kentlerin de başında geliyor. Mart ayının son günü olmasına rağmen kar halen kristal ve tuz halinde..Bu durumu turizmde fırsata çevirmek ve kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla geçtiğimiz günlerde 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nde kar festivali düzenlendi.
Hakkari Valiliği koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Hakkari Belediyesi ve Hakkari Üniversitesinin iş birliğiyle düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. AA’nın aktardığı bilgiye göre, Hakkari Valisi Cüneyt Orhan Toprak, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Allah’ın insanlara ve dünyaya lütfettiği en güzel nimetlerinden olan karın iyi değerlendirilmesi halinde sosyal hayata, ekonomiye ve spora katkı sağladığını ifade etti. “Kar, Hakkari’nin dağlarında, yaylalarında, ovalarında başka bir güzellik sergiliyor.”
Vali Toprak, Türkiye’nin birçok yerinde havaların ısınması nedeniyle kayak sezonunun kapandığını, kentte ise 10 gündür devam eden yağışlarla kar kalınlığının zirveye ulaştığı Merga Bütan Kayak Merkezi’nin kayakseverlere hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.Konuşmaların bitiminde başlayan gösterilerde, Türk bayrağı ve meşalelerle zirveden inen kayakçılar, ellerindeki bayrağı Vali Toprak’a teslim etti.
Halk oyunları gösterisinin yapıldığı festivalde, kayak ve snowboard gösterisi, buzdan heykeller sergisi, leğen ve kızak yarışması, hedik ile yürüme yarışması, kar raftingi, kar simidi, kayaklı yamaç paraşütü, kayaklı koşu,kar güreşi, kar voleybolu, zirve tırmanışları ile canlı müzik şöleni gibi etkinlikler düzenlendi. Zirve tırmanışı yapan dağcılar, tırmandıkları tepenin zirvesinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri açtı. Vatandaşlar,Cüneyt Orhan Toprak ve protokol üyeleri etkinliklerin ardından Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.