Gyeongbokgung Sarayı – Güney Kore

Kral Taejo tarafından yapıt haline getirilen, 1395 tarihinde Joseon Hanedanlığı’nın merkezi olarak hizmet veren bu saray günümüzde Kore halkı ve turistlerin işgi odağı haline geldi.
Dünya çapında en kalabalık şehirleren biri olan Seul’un içinde yer alan ve isminin anlamı ‘cennet tarafından korunan saray’anlamına gelen bu olağanüstü mekan kültür seyahati yapmak için biçilmiş kaftan.
Tarihi kapısının önünde savaş yıllarına özgü kıyafetler karşılyor sizi. Eski dönemlerde askeri törenle iki kere nöbet değişimi gerçekleştirilen kapının önünde turistler bu gerçekleşen seremoninin ardından fotoğraf çektiriyorlar.
Şehir merkezinden saraya ulaşım ise çocuk oyuncağı gibi. Yakınında bulunan istasyon sayesinde ulaşımınız fazlasıyla kolay. 5 metre yüksekliğinde duvarla çevrili ve 7 bin odalı bir yapıya sahip. Genellikle ahşap malzemelere dayalı bir yapı bu saray. 1533 yılında çıkan yangın sonrası sarayın büyük bir kısmı kül oldu ama kralın emriyle saray tekrar inşa edildi.
Saray, halka açık saray bölümleri, kraliyet ailesi binası ve arka bahçe gibi bölümlerden oluşuyor. Heryerinden tarihi esintilere rastlayacağınız bina terciihinizden dolayı sizi pişman etmiyor. Bu anları ölümsüzleştirmek isteyenler ise sarayın arka kısmındaki gölcük ve ahşaptan inşaa edilmiş tarihi köşklerin yanında fotoğraf çektiriyorlar.
Hanedanlığın görkemini olduğu gibi yanstan bu saray kültür turu için tam anlamıyl biçilmiş kaftan.