Guiness Rekorlar kitabına adını yazdıran 6 yer!

Guiness Rekorlar Kitabına giren görülmeye değer 6 yer;
*DÜNYANIN EN ESKİ EĞLENCE PARKI:
Bakken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın kuzeyinde yer alan kraliyet ailesinin avlanma alanı üzerine 1583 yılında kurulmuş. İşte o gün bugündür Bakken dünyanın en eski Danimarkanın en eğlenceli parkı.
*PLATFORM SAYISI BAKIMINDAN DÜNYANIN EN BÜYÜK DEMİRYOLU İSTASYONU:
New York Central Railroad tarafından ABD’de tren ile seyahatin en popüler olduğu dönemde inşa ettirildi. 44 tren peronu, 41tanesi üst platforma, 26 tanesi alt platforma bağlanmak üzere 67 ayrı tren ray hattı ile Grand Central Terminali hala dünyanın en büyük tren garı binasıdır.
*Dünyanın En Küçük Ülkesi:
Katolik dininin yönetim merkezi kabul edilen ve 0.44 km karelik alanıyla Roma’nın ortasında kalabalık bir mahalle gibi gözüken Vatikan yüz ölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesidir. Yerleşik nüfusu 930 kişi civarında olan Vatikan’ın birde 100 kişilik küçük bir ordusu vardır.

*En Eski Milli Park:
Amerika’da bulunan Yellowstone Ulusal Parkı‘nın yaklaşık büyüklüğü 8987 km²’dir. 1 Mart 1872’de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur. Parkta 300’den fazla gayser, 290’dan fazla da irili ufaklı şelale bulunmaktadır.
*Dünyanın En Eski Restoranı:
Dünyanın en eski restoranı, İspanya/Madrid’te 1725 yılında kurulan Restaurante Botin‘dir. 18. yy’dan kalan odun fırını hala orada olan restoran hizmete devam etmektedir.
*En Yüksek Dış Mekan Asansörü:
Her sene milyonlarca turistin uğrak yeri olan Çin’deki Zhangjiajie Ulusal Parkı’nda bulunan Bailong Asansörü 330 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek açık hava asansörü unvanı aldı.