Grip ile nezle arasındaki farklar, belirtileri ve tedavi yöntemleri!

Grip ile nezle arasındaki farklar, belirtileri ve tedavi yöntemleri!

Üst solunum yolları, kış aylarına girdiğinde oldukça sık rastlanan bir hastalık, tabiri caizse en popülerleri de grip ve nezle. Sürekli karıştırılan bu hastalıklar arasındaki farklardan birincisi ; nezle boğaz ağrısı ile başlayıp ve 4-5 gün sürerken, grip yüksek ateşe neden olur ve 15 gün kadar sürer.
Nezle,genellikle ateş çok çıkmaz, burun akıntısı, boğaz ağrısı öksürük gibi belirtiler görülür. Bir haftanın ardından şikayetler azalır fakat bu süre bazen de iki haftaya kadar çıkabilir. öksürük, nezleden sonra birkaç hafta daha devam edebilir. Kas ağrısı ve kusma, ishal gibi rahatsızlıklar yaşanmaz. Elleri sık sık yıkayarak ve sürekli mendil değiştirirerek hijyen sağlanmalı.
Grip influenza virüsleri neden olur. Ani başlayan ve yüksek ateşle seyreden gripte, hastaların çoğu süreci yatakta geçirir.Ateş özellikle yetişkenlerde sıkça görülür. Boğaz ağrısı şiddetlidir. Genellikle bir hafta sürer. Bazen de büyük çapta salgınlarla seyreden, çocukluk çağındakilerin hastaneye yatışlarını gerektiren, komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Doktora gidilmesi gereken bir hastalıktır. Grip aşısı olarak önlem alınabilir.