Grannos Thermal Hotel & Spa’da detoksla kış yorgunluğundan kurtulun!

Ankara’nın Haymana ilçesinde bulunan Grannos Thermal Hotel & Spa Ankara’nın tek detoks hizmeti veren oteli. Egzersiz ve şımartıcı SPA alanlarında çok yeni ve farklı bir yaklaşım getiren tesis, uyguladığı tek detoks programlarıyla da hayatınızın koşuşturması içinde yıpranan ve hayli yorgun olan bedenininizi toksinlerden arındırıyor.

Peki Detoks nedir? Neden Yapılmalı?
Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden hem de çevresel etmenlerden dolayı vücudumuzda toksinler artıyor. Bu durum vücutta oksidatif stres dediğimiz birtakım metabolik sonuçlara neden oluyor. Metropol yaşantısı, yanlış beslenme alışkanlıkları, katkı maddelerinden zengin beslenme, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde; vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beraberinde obezite, bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi sorunları, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Yetişkin, sağlıklı bireylerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak, antioksidan değeri yüksek, pratik, tok tutan ve lezzetli tariflerden oluşan bir program ile herkesin sağlıklı yaşama sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Kimler Detoks yapmalı?
Özellikle mevsim geçişlerinde, tatil/seyahat/bayramlar sonrası; ciltte kızarıklık, baş dönmesi, kramp, uykusuzluk, baş ağrısı, nedensiz mide rahatsızlıkları, yiyecek alerjileri, gaz ve şişkinlik, eklemlerde şişlik, ishal, kabızlık, sivilce, selülit ve kilo verememe sorunları yaşayanlar ile stresli bir yaşamı olanlara öneriliyor. Bugün yapılan pek çok bilimsel çalışma; ölümcül ve kronik hastalıkların en önemli nedeninin yanlış beslenme olduğunu gösteriyor. Aktivite düzeyi çok düşük olan kişiler, kötü beslenme alışkanlıkları olan, zamanının çoğunu toplantı/seyahat gibi yeme düzenini olumsuz etkileyecek durumlar içinde geçirenler ayda üç-beş gün dahi olsa detoks programlarını gerçek bir diyetisyenden yardım alarak uygulamalı.

Hangi sıklıkla Detoks yapılmalı?
Detoks programları ayda bir kez maksimum bir hafta süreyle uygulanmalı. Daha uzun uygulamak, hayvansal gıdalar ile alınan vitamin/minerallerin eksikliğine neden olabiliyor. Ancak detoks programı dediğimizde akıllara sadece sebze suları, meyve suları, karışımlar ve bitkiler gelmesin. Bu tarz diyetler hiç onaylanmayan “şok diyetler” diye tabir ediliyor. Sağlıklı bir detoks programında mutlaka yeterli miktarda karbonhidrat, protein hatta yağ olmalı. Vitamin-minerallerden ve fitokimyasallar dediğimiz sebze/meyvelerde bulunan özel bileşenlerden zengin antioksidan bir beslenme düzeni yeterli kalori içeriği ile planlandığında sağlıklı bir detoks diyeti oluyor.

Detoksun olmazsa olmazları nelerdir?
• Sigara, alkol ve kafeini diyetinizden çıkarın.
• Doymuş yağ tüketimini en aza indirin.
• Soslar, çikolata, fruktoz şurubu içeren besinleri diyetten çıkarın.
• İşlenmiş besinler, konserveler, tuz, şeker, beyaz un ve beyaz undan yapılmış makarna/ekmek, kırmızı et, tavuk, yağlı peynirler, krema, tereyağı, kuyruk yağı tüketmeyin.
• Organik besinleri tercih edin.
• Kür boyunca elma, kiraz, böğürtlen, dutsu meyveler, bitkisel protein kaynağı glutensiz tahıllar, kuru meyveler, ananas, kivi, limon, salatalık, yeşillikler ve ıspanağı tercih edin.
• Protein kaynağı olarak yoğurt, kurubaklagil ve balık yiyin.

• C vitamini içeriği yüksek olan besinleri yiyin.
• Sıvı tüketimini artırın, bitki çayları için.
• Yedi günü aşmayın.
• Yiyecekleri iyice çiğneyin.
• Rahat bir oturma pozisyonunda yemek tüketin.
• Stresi minimum düzeye indirin.

Kimler Detoks yapmamalı?
Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, reaktif hipoglisemi ve şeker hastaları, gebe ve emzikliler, kanser hastaları, detoks diyetinde bulunan yiyecek ve içeceklere karşı alerjisi/intoleransı olan kişiler, çok zayıf veya aşırı kilolu kişiler, sistemik ve ağır uzun süreli hastalığı olanlar, çocuklar ve ergenler detoks yapmamalı.
2 Günlük kolay Detoks Programı:
Kahvaltı
Yeşil smoothie
Ara Öğün
2 tam ceviz + 1 fincan beyaz/yeşil çay
Öğle
1 kase gökkuşağı salata
2 adet tahıllı ince gevrek
Ara Öğün
1 armut veya 1 dilim ananas+10 adet çiğ badem
Akşam
2 adet nohut köftesi
Kabak haşlama
4 kaşık yoğurt
Ara Öğün
1 dilim ananas
Not: Öğünler yer değiştirebilir.