Gap Turları İptal

Türkiye sınırında yaşanan son gelişmeler GAP turlarının iptalini beraberinde getirdi.
Suriye’nin kuzeyindeki Ayn-el Arap (Kobani)’ta köktendinci ısıd terörü ve meydana gelen çatışmalar ile Türkiye’nin sınırdaki askeri hareketliliği, bölgede yükselen gerilimle birleşince, son yıllarda ciddi talep gören Güneydoğu turları iptal edilmeye başladı.
JollyTour, Etstur ve Anı Tur gibi yurt içi turizm pazarının önde gelen firmaları yaşanan olaylar nedeniyle Güneydoğu turlarını iptal ettiklerini açıkladılar.
Tur iptalleri, başta son yıllarda Suriye krizi ile birlikte turizmde ve ekonomide büyük yara alan Hatay olmak üzere bölge illerini olumsuz etkiledi.

GAP turları noktasında en bilinen isimlerden biri olan Jolly Tur’un Genel Müdürü Figen Erkan, Hatay’ı da içine alan Ekim-Kasım aylarının GAP turlarının en yoğun yapıldığı dönem olduğunu söyledi.
GAP turlarında büyük artışlar tersine döndü
Erkan, “Bu dönemde rezervasyonlarımız çok iyiydi. Geçen seneye göre yaklaşık yüzde 30′luk bir artış yakalamıştık. Lakin vakalar nedeniyle tüm turlarımızı iptal ettik. Bölge tam ayağa kalktı derken yaşanan bu vakalar çok üzücü. Bölge kaybediyor, herkes zarar ediyor” diye konuştu.
Etstur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli ise, son dönemde sınır boyunca yaşanan olaylar nedeniyle bölge illerinin ekonomisi ve yerli turizm için adeta can simidi olan GAP turlarını iptal ettiklerini açıkladı.
Çözüm süreci ile birlikte GAP turlarına olan talebin yüzde 300 arttığını belirten Eşmeli, “Uçaklı GAP turlarımızı da başlatmıştık. Ancak son gelişmelerden sonra tüm turlarımız iptal oldu.” dedi.
Anı Tur Yönetim Heyeti Başkanı Veli Çilsal da GAP bölgesine bayramda yoğun bir talep olduğunu, ancak olaylar nedeniyle insanların derhal geri çekildiğini söyledi. Ekim ayı turlarının tamamının iptal edildiğini aktaran Çilsal, “Turizminin yarattığı hareketlilikle herkes kazanıyordu. Ama şimdi bir halka halinde hepsi kaybetti” diye konuştu.

“Zarar 10 milyon TL’yi buldu”
Gelişmeyi değerlendiren TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bölgedeki tüm otellerin boşaldığını belirtti. Ayık, “Olayların yatışmasının ardından otellerin yeniden dolacağını umut ediyorum” dedi.
Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu da, acentelerin sürekli iptal telefonları aldıklarını ve zararın 10 milyon TL’yi bulduğunu ifade etti.