Fransa’dan yeni vize müjdesi!

Fransa-Vize

Avrupa’nın en çok turist çeken ülkesi Fransa’ya, Türkiye’den her yıl binlerce turist gitmektedir. İstanbul Fransa başkonsolosluğundan yapılan vize işlemleri sonrası Fransa’ya gidilirken müjdeli haber geldi. Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Domenach “Vize verirken insanların Fransa’da nerede kalacağını sormuyoruz artık. Vize yenileme işlemleri de yeni baştan başvuru gerekmeden ve şahsen gelmeden kolayca yapılabiliyor” dedi.

8 Nisan 1965′te imzalanan Fransa ile Türkiye arasında karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50.yıl dönümü kutlama etkinliklerinde birçok konu ele alındı. Bu konulardan biriside Fransa vize işlemleriyle ilgiliydi. Konferansta konuşan Domenach, “Türkiye değişti. Türkiye artık göç veren bir ülke değil. Bu çok önemli bir husus. Fransız devletinin de bunu anlamasını sağlamak burada çalışan yetkililer olarak bizim görevimiz” diye konuştu.

Kabul koşulları hafifledi
Türkiye’de reddedilen vize başvurularının yüzde 3 düzeyine gerilediğini belirten Domenach, bu retlerin de nedeninin çoğunlukla dosyalardaki eksik bilgi veya evraklar olduğunu söyledi.

Vizede kabul koşullarının hafifletildiğini ve prosedürün sadeleştirildiğini anlatan Domenach, “Vize verirken insanların Fransa’da nerede kalacağını sormuyoruz artık. Vize yenileme işlemleri de yeni baştan başvuru gerekmeden ve şahsen gelmeden kolayca yapılabiliyor” dedi.